Církev se musí zpovídat z dalšího zločinu.

Církev se musí zpovídat z dalšího zločinu. | zdroj: all-that-is-interesting.com


Skandál v německém sboru: Více jak 500 chlapců mělo být bito a sexuálně zneužíváno

TÉMATA: církev | německo

user-avatar

Simona Knotková

1. 05. 2018 | 15:24

Regensburger Domspatzen je chlapecký sbor fungující při katedrále sv. Petra v Řezně. Jeho historie sahá až do roku 975. V letech 1945 až 1992 zde ale mělo docházet k nekalým praktikám.

Vybrali mě do tajného spolku. Mohli jsme v něm pít, kouřit a sledovat pornografii. Učitel chodil večer do našich ložnic a osahával mě. Tak vzpomíná na léta ve sboru sedmapadesátiletý Alexander Probst. O traumatickém zážitku roky mlčel. S podobnými zkušenostmi se měly potkat i stovky dalších bývalých sboristů.

Podle právníka Ulricha Webera, který se kauzou zabývá, bylo ohlášeno 500 případů fyzického násilí a 67 případů sexuálního zneužívání. Konečné číslo se ale může pohybovat až kolem sedmi set. Ne všichni už stihli či našli odvahu o svých zážitcích promluvit.

"Celý systém vzdělávání byl orientován na maximální úspěchy sboru. Vedle toho individuální motivy, jmenovitě motivy instituce, drtily vůle dětí naprostou disciplínou a odevzdáním se sboru. To vytvořilo prostředí pro násilí," píše ve své zprávě.

Alexander Probst do sboru vstoupil ve třetí třídě.

Někteří z bývalých žáků internátní školu dokonce přirovnali k vězení, peklu nebo koncentračnímu táboru.

Georg Ratzinger, starší bratr papeže Benedikta XVI, který vedl sbor v letech 1964 až 1994, přiznal, že v rámci výchovy se učitelé mnohdy uchylovali k fyzickým trestům. Podle něj to ale byla běžná praxe tehdejšího německého školství. O sexuálním zneužívání nic nevěděl.

"Žáci mi na koncertních výjezdech vzdáleně říkali, co se děje, ale z jejich vyprávění mi nedocházelo, jak je to špatné. Všechny oběti žádám o odpuštění," sdělil v roce 2010 do médií. 

Církev zneužíváným nabídla odškodnění ve výši 130 až 520 tisíc korun.

user-avatar

Simona Knotková

1. 05. 2018 | 15:24

Zavří­t reklamu