válkaČeskoslovenskoobjevy

Skandál v německém hračkářství: Děti si mohly koupit model nacistického létajícího talíře

Skandál v německém hračkářství: Děti si mohly koupit model nacistického létajícího talíře
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vyvíjeli nacisté model ultra moderního létajícího talíře Haunebu? Příznivci konspirací tvrdí, že ano. Podle ještě odvážnějších teoretiků s ním někteří nacisté odletěli na konci války na utajenou základnu v Antarktidě. Tyto hypotézy nemůže nikdo potvrdit. Minimálně jeden prototyp legendami obestřeného Haunebu ale skutečně existuje a ještě před nedávnem ho mohly objevit děti v regálech s plastovými modely.

Simona Knotkova 29. června 2018

Létající talíř Haunebu II – tak zněl název plastového modelu, který do svého sortimentu zařadilo populární hračkářství Revell. Za cca 1200 korun si ho mohli pořídit zákazníci německých obchodů a online kupující na Amazonu. Do celé záležitosti ale brzy zasáhlo německé sdružení na ochranu dětí a válečné muzeum v Drážďanech, na jejichž apel byl výrobek stažen z prodeje.

„Jako asociace ochraňující děti zásadně odmítáme hračky, které souvisí s jakoukoliv ideologií,“ sdělila výkonná ředitelka organizace Cordula Lasner-Tietze. Dle svých slov nedokáže uvěřit, jak něco takového mohlo poslat do výroby jedno z nejstarších hračkářství na světě. Podle instrukcí na obalu si model mohly pořídit děti starší dvanácti let.

Existence podobného modelu navíc nahrávala konspiračním teoriím, podle kterých nacisti létající talíř skutečně stvořili. Mezi jeho revoluční vlastnosti měla patřit například schopnost zastavit se na místě, krátká akcelerace či rychlost dosahující až 5000 km/h. Jak tvrdí historik z drážďanského muzea Jens Wehner, povídačka je to sice fantastická, ale nebylo v moci tehdejších konstruktérů něco takového vynalézt.

„Nebylo technologicky možné, aby v té době někdo něco podobného postavil. Jen si představte, že bychom dokázali vyrobit létající talíř, který by dosahoval až 5000 kilometrů za hodinu. Kdyby něco takového existovalo, armáda by to určitě použila během studené války,“ sdělil serveru Bild.

Na tato slova zareagovali i zástupci firmy Revell, kteří uznali své pochybení. Ve svém prohlášení se ale spíše omlouvají za zmatení zákazníků než za to, že dali do oběhu výrobek s nacistickou tématikou. „Samozřejmě se jedná o legendární a výjimečný letoun, jehož existenci nemůžeme nijak prokázat. Náš výrobek tuto skutečnost ve svém popisu bohužel dostatečně nevysvětloval, za což se omlouváme.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu