válkaČeskoslovenskoobjevy

Skandál s egyptskými zvířecími mumiemi: třetina z nich je prázdná!

Skandál s egyptskými zvířecími mumiemi: třetina z nich je prázdná!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Staří Egypťané pohřbívali nejen své faraony, ale spolu s nimi také jejich domácí mazlíčky, zejména kočky. Na 800 mumií zvířat prozkoumali vědci z Manchesterské univerzity a zjistili zajímavou věc - třetina mumií byla zcela prázdná a nikdy v nich žádná zvířata nebyla. Mezi archeology se mluví o skandálu.

Tomáš Chalupa 14. května 2015

Vědci zkoumali mumie pomocí rentgenových paprsků a jejich závěry byly velmi zarážející. Třetina mumií obsahovala zvířata, ve třetině byly nalezeny alespoň nějaké zbytky, které mohly tvořit biologický materiál. Třetina mumií však byla prokazatelně zcela prázdná. „I ta třetina s biologickým materiálem je velmi podivná. Byly tam třeba skořápky vajec, pírka, ale nikoliv zvířata jako celek,“ řekla Lidija McKnigtová, egyptoložka z Manchasterské univerzity.

Přitom podle poznatků moderní egyptologie bylo ve starověku v Egyptě rituálně utraceno a mumifikováno na 70 milionů zvířat. Existovalo celé výrobní odvětví zabývající se jen mumifikací zvířat. Některé druhy přitom téměř vyhynuly. Mumifikovalo se totiž ohromné množství zvířat: domácí mazlíčci, kteří jednuduše zemřeli a jejich páni si je chtěli uchovat, pak také posvátná zvířata, uctívaná a pohřbívaná ve speciálních hrobkách. Další zvířata měla sloužit jako potrava pro své mrtvé pány a jejich mumie proto s nimi putovaly do hrobek a pyramid. Největší množství zabitých zvířat připadlo na rituály a obřady, při kterých byla zvířata obětována bohům.

Právě tato zvířata měla nejtěžší a také nejkratší život. Byla pěstována a držena v zajetí jen pro účel obřadného utracení a následné mumifikace. Šlo o miliony koček a psů, které takto používali egyptští kněží. Právě to bylo podle všeho příčinou, proč byly některé mumie prázdné. Jednoduše v Egyptě nebyl dostatek zvířat, které by bylo možno rituálně zabít a mumifikovat. „Zjednodušeně řečeno, nabídka nedostačovala poptávce, a tak byly některé mumie prázdné,“ uvedla McKnightová. Navíc v egyptském náboženství mělo stejnou hodnotu, pokud byla v mumii třeba jen kost nebo jiná malá část těla zvířete, aby to bylo považováno za plnohodnotnou oběť.

„Dávání prázdných mumií nebylo považováno za nějaký druh podvodu nebo padělků. V podstatě nezáleželo na přesném obsahu mumie, ale na ochotě obětovat bohům,“ vysvětluje pragmatický přístup k víře McKnightová. Na rozdíl od starověkých Egypťanů ale nynější vědci mají plnou hlavu starostí s tím, že mumie jsou prázdné. Až doposud se mělo za to, že v každé mumii je přinejmenším ostatek nějakého zvířete. V tomto se tedy budou muset odborné knihy opravit.

Další články

Zavří­t reklamu