válkaČeskoslovenskoobjevy

Skály v Číně “snáší” vejce každých 30 let

Skály v Číně “snáší” vejce každých 30 let
Zdroj: iflscience.com

Že existují skály snášející vejce, zní jako z kouzelné pohádky, ovšem světe div se, takovýto geologický fenomén se skutečně vyskytuje, jen s tím rozdílem, nejde o vejce, ale o vejcovité kameny.

Yvonne Pokorná 13. dubna 2020

Jedny z takových tajemných útesů se nacházejí v odlehlém koutě autonomní prefektury Čchien-nan Pu-jie a Miao na jihozápadě Číny. V nejbližší vesnici Ku-lu Čaj žije jen 20 rodin, přesto se oblast těší popularitě a turistickému zájmu díky podivuhodným skalním stěnám, které snášejí vejce. Lidé jich tu už nasbírali více než sto.

Říká se, jednou za třicet let šestimetrový útes “vylíhne” vejce a to se pak skutálí na zem. Zakulacené kameny mají v průměru 20 až 40 centimetrů. Místní tvrdí, že nedaleko lze objevit i menší kamenná vejce.

Jak si vědci tento fenomén vysvětlují? Ti, co místo navštívili, se v názorech rozcházejí, nicméně převládá konsensus, že to souvisí s erozí a s různou tvrdostí hornin.

Útes je složen z běžného typu vápenaté horniny, která vznikla asi před 500 miliony let v období kambria. Vejce na druhé straně jsou konkrece utvořené z tvrdých, těžších sedimentárních usazenin. Základem jejich vzniku je jádro, kolem něhož se zhutňují a zahušťují minerální látky z okolního prostředí. Tato různost tvrdosti hornin způsobuje, že během dlouhotrvajících dešťů nebo náhlých sesuvů skalní stěna eroduje rychleji než ona “vejce”. Kameny se postupně zaoblují díky proudící vodě, avšak není jasné, jak a proč se tolik zanořují do skal.

Podobné útvary však lze nalézt i jinde ve světě, u nás třeba v obci Vidče na Rožnovsku nebo v Olšanech na Vyškovsku. Není však známo, že by tyto koule ze skály padaly, jako se děje v malé čínské vesnici.

Další články

Zavří­t reklamu