Hotelový pokoj v místě bývalé jeskyně

Hotelový pokoj v místě bývalé jeskyně | zdroj: www.sextantio.it


Skalní romantika: Z opuštěných jeskyní v italské Matera udělali unikátní hotel se snídaní v kostele

TÉMATA: itálie | sassi di matera | hotely

user-avatar

Ivanhoe

2. 05. 2015 | 09:45

Jedním z nejunikátnějších hotelů v Itálii je bezesporu Grotta della Civita, který se nachází v jeskyním komplexu starobylého skalního městečka Matera na jihu Apeninského poloostrova. Je mistrovskou ukázkou architektonické konverze, která vdechla kdysi obývaným a dnes již opuštěným skalním příbytkům zcela nový život.

Sassi di Matera neboli Kameny Matery představují světový unikát – jedno z nejdéle trvale obydlených míst na světě. Sopečný skalnatý terén nad hlubokým a strmým kaňonem řeky Graviny, plný jeskyní coby přirozených útočišť, obsadil člověk už v paleolitu před devíti tisíci lety.

V době bronzové a železné, kdy lidé už používali kovové nástroje, si skalní prostředí začali přizpůsobovat svým potřebám. V měkké sopečné vyvřelině hloubili obytné prostory a podzemní zásobníky vody. Z vytěženého tufu stavěli zdi a chodníky. Po staletí jim zdejší jeskyně sloužily nejen k bydlení, ale i jako skladiště, sklepy a dokonce i jako paláce a chrámy.

Hotel vytesaný do skály

Ještě do 50. let minulého století tyto skalní prostory obývali lidé, pak je italská vláda kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám bydlení přesídlila do okolních moderních měst. V opuštěných, medově zbarvených jeskyních pak zkoušeli nějaký čas žít hippies, v posledních letech v nich však tráví komfortní romantické noci turisté. Švédsko-italský podnikatel a filantrop Daniele Kihlgren totiž bývalé příbytky tryglodytů předělal ve stylové hotelové pokoje! S veškerou úctou a citem pro historii místa i tradiční životní styl zdejšího kraje.

Okno s výhledem do krajiny plné kopců a skal

Kamenné stěny jsou naprosto bez ozdob, ve skalních výklencích se jen mihotají plameny svíček. Pokoje jsou minimálně vybaveny prostým nábytkem – kovovými postelemi s luxusním povlečením, starožitnými selskými stolky a židlemi z přírodního dřeva. Jednoduchost designu doplňuje moderní vana a komfort dodává vytápění umístěné pod prastarou kamennou dlažbou. Nikde nenajdete televizi ani telefon, každý pokoj má však k dispozici WIFI připojení.

Teplo a útulnost interiéru dodávají hořící svíčky a oheň v krbu.

Třešničkou na dortu jsou snídaně servírované na dlouhém stole v refektáři sousedního kostela ze 13. století, obloženém lokálními pochoutkami, jako třeba čerstvě upečenou foccacciou, domácí mozzarellou, jogurty, medem a ovocem naaranžovaným ve starobylých keramických mísách. Není divu, že Matera čím dál více přitahuje milovníky romantické turistiky a hollywoodské filmaře, jako třeba Mela Gibsona, jenž tu točil své kontroverzní Umučení Krista.  

user-avatar

Ivanhoe

2. 05. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu