válkaČeskoslovenskoobjevy

Skála ve francouzském městečku nese tajemný vzkaz. Za rozšifrování vás čeká finanční odměna

Skála ve francouzském městečku nese tajemný vzkaz. Za rozšifrování vás čeká finanční odměna
Zdroj: odditycentral.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Myslíte si, že máte na to rozluštit text psaný neznámým jazykem? Své štěstí a um můžete zkusit v soutěži, kterou vyhlásila francouzská obec Plougastel-Daoulas.

Simona Knotkova 18. května 2019

Skála s tajemným textem, která se odhaluje během odlivu, byla objevena teprve před pár lety. Význam napsaných slov se už pokusilo odhalit množství jazykových expertů a akademiků, ale bez úspěchu. Městečko ležící v Bretani se proto rozhodlo poprosit o pomoc celý svět. Zájemci se mohou zúčastnit šifrovací soutěže Le mystère Champollion à Plougastel-Daoulas, jejíž vítěz na konci obdrží 2 tisíce euro (cca 51 tisíc korun). Klání je pojmenováno po francouzském archeologovi Jean-Françoisu Champollionovi, který se jako první člověk v historii zasloužil o rozluštění egyptských hieroglyfů.

„Tázali jsme se už místních historiků a archeologů, ale nikdo z nich nebyl schopný rozkrýt příběh za skálou. Napadlo nás proto, že možná někde ve světě se skrývá odborník, který by to dokázal. Než abychom to ignorovali, raději jsme proto spustili soutěž,“ sdělil starosta Plougastel-Daoulasu Dominique Cap.

Mezi dvaceti vyrytými řádky lze rozpoznat slova jako GROCAR DREAR DIOZEEVBIO. Písmena jsou v některých případech zrcadlově obrácená nebo vzhůru nohama, což vede k teoriím, že autorem byl možná polovičně negramotný člověk. Nechybí ani skandinávské znaky jako třeba Ø . Odborníci se přesto domnívají, že se může jednat o text ve staré baskičtině či bretonštině.

Už snadno rozpoznatelné jsou letopočty 1786 a 1787. Text mohl být do skály vyrytý tedy někdy v době před 232 lety. Písmena a číslice jsou doplněna o obrázky lodi s plachtou a kormidlem.

Zájemci o bližší informace a fotografie skály se mohou hlásit na emailu veronique.martin@mairie-plougastel.fr. Soutěž potrvá do konce letošního listopadu. Odborná porota si všechny zaslané interpretace následně probere a vybere z nich tu nejvěrohodnější.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu