Konference těch, co věří na placatou Zemi, se bude konat na podobné výletní lodi.

Konference těch, co věří na placatou Zemi, se bude konat na podobné výletní lodi. | zdroj: theguardian.com


Sjezd zastánců teorie placaté země se bude konat na zaoceánském parníku, hrozí jedno nebezpečí

TÉMATA: lodě | teorie | mýty | plavby | zeměkoule | země

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2019 | 13:00

Na světě bohužel stále existují lidé, kteří se domnívají, že naše planeta je ve skutečnosti placka. Příští rok budou mít svou konferenci The Flat Earth International Conference (FEIC) poprvé na zaoceánském parníku. Bude to jistě velkolepý zážitek, ale pro účastníky je tu jedno velké riziko.

Program konference je jasný. Mají se zde konečně přinést nezvratné důkazy o tom, že naše Země je placatá, a současně odhalit a demaskovat pseudovědecké argumenty těch, kteří se bláhově domnívají, že Země je kulatá. To není námět na nějakou komedii ani nějaké dílo divadla Járy Cimrmana, to je skutečně oficiální program konference. Má to být také podle pozvánky „úžasné dobrodružství a skvělá plavba“.

Na které konkrétní lodi se plavba uskuteční, zatím nebylo zveřejněno, ale má to být jedna z velkých zaoceánských výletních lodí. A zde nastává velký problém. Jak řekl listu The Guardian bývalý kapitán jedné z těchto lodí Henk Keijer: „Všechny lodě se navigují na bázi předpokladu, že Země je kulatá. Všechny mapy i námořní tabulky z tohoto předpokladu vycházejí.“ Podle něj už samotná existence systému GPS, který lodě pochopitelně také využívají, je dostatečným důkazem, že Země je kulatá. Jinak by zkrátka nefungoval. „GPS zajišťuje 24 satelitů a je to proto, že Země je kulatá. Aby se dala určit něčí poloha kdekoliv na Zemi, jsou potřeba minimálně tři tyto satelity. Pokud by Země byla placatá, nepotřebovali bychom jich 24, ale právě jenom tři,“ dodává Keijer.

Naopak zastánci teorie placaté Země se domnívají, že jde o disk, který je na okrajích obklopen ledem, tedy Antarktidou. Existuje několik těchto modelů, stejně jako je dokonce hned několik organizací, které sdružují zastánce teorie placaté Země. Existuje třeba Flat Earth Society, která se od konference distancuje a tvrdí, že její pořadatelé s nimi nejsou v žádném spojení. Tato společnost tvrdí nejen, že Země je placatá, ale třeba také to, že člověk nikdy nebyl ve vesmíru. Vše je jenom šalba a klam proradných vládních institucí a agentur.

Zpět k plavbě samotné. Pokud mají náhodou účastníci plovoucí konference pravdu, hrozí jim, že se v oceánu nenávratně ztratí. „Na moři jsem urazil dva miliony mil a nikdy jsem nenarazil na jediného kapitána, který by věřil v placatou Zemi,“ dodává Keijer s tím, že takový kapitán by denně narážel na rozpory mezi realitou své práce a svým přesvědčením. Účastníkům  konference tak spíše než to, že se ztratí v oceánu hrozí, že přijdou o iluze. Stačí, kdyby si zašli na můstek lodi, a nezvratné důkazy by mohli najít přímo tam.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 01. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu