válkaČeskoslovenskoobjevy

Síť městské potrubní pošty v Praze je nejzachovalejší na světě

Síť městské potrubní pošty v Praze je nejzachovalejší na světě
Zdroj: archiv
+ 7 fotek+ 8 fotek

Praha se může chlubit nejen gotickou a barokní architekturou, ale i řadou dalších ve světě jedinečných věcí. Patří mezi ně například i nejzachovalejší vedení potrubní pošty.

Václav Pokorný 24. května 2019

Pod pražskými chodníky, v hloubce okolo jednoho metru, je uloženo potrubí. Jsou to ocelové trubky pražské potrubní pošty. Každá její trať je vybavena vlastním pohonným agregátem. Tvoří ho dmychadlo poháněné elektromotorem.

Trubkami po mnoho desítek let cestovala hliníková pouzdra plná důležitých zpráv. Do pouzder se vešly zásilky o průměru 5 a délce 20 centimetrů. Mohly vážit až tři kila. Zpravidla se jednalo o stočené ruličky blanketů s telegramy. Rychlost pouzder se dala regulovat, a tak třeba křehká zásilka mohla potrubím putovat velmi šetrným pomalým způsobem.

Síť pražské potrubní pošty sestává z pěti hvězdicovitě uspořádaných hlavních tras vybavených výhybkami. Celková délka tras je asi 55 kilometrů, do dnešních dnů se v Praze zachovalo 24 stanic potrubní pošty.

První trasa pražské potrubní pošty vznikla již v roce 1887, a i když sloužila pouze pro vnitřní účely pošty, Praha byla pátým městem na světě, které tento způsob přepravy pošty zavedlo.

Její trasa vedla z hlavní pošty v Jindřišské ulici na poštovní úřad na Malostranském náměstí na Malé Straně. Později byla tato trasa prodloužena na Pražský hrad a její celková délka měřila přes pět kilometrů. Systém sloužil hlavně k přepravě telegramů.

K hlavnímu rozvoji sítě potrubní pošty došlo v letech hospodářského rozkvětu 1927 až 1932. Vznikaly další trasy a systém přepravoval přes 400 tisíc pouzder ročně. Za druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou úlohu při zásobování obléhané budovy rozhlasu.

Speciální modré schránky, do kterých obyvatelé Prahy vkládali telegramy, pošťáci je vybírali a vkládali do systému potrubní pošty, byly zrušeny v roce 1945.

Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno 9 tisíc pouzder měsíčně, avšak provoz postupně slábl. Ničivé povodně v roce 2002 udělaly prozatím tečku za jeho fungováním. Zatopena byla polovina všech podzemních strojoven a voda natekla i do potrubí. Od té doby je potrubní pošta mimo provoz. Zároveň se kolem ní vystřídalo spousta zájemců, avšak do dnešních dnů ji zatím nikdo nezprovoznil.

Další články

Zavří­t reklamu