válkaČeskoslovenskoobjevy

Síť jeskyní pod Rossovým ostrovem může ukrývat nové formy života

Síť jeskyní pod Rossovým ostrovem může ukrývat nové formy života
Zdroj: allthatsinteresting.com

Rossův ostrov v Antarktidě je asi to poslední místo, kde byste si mohli obléknout jen tričko a chodit v něm. Jenže pod ostrovem vědci objevili unikátní labyrint jeskyní, kde je teplota neuvěřitelných 25 stupňů Celsia. A tím zajímavosti jeskynního systému zdaleka nekončí.

Tomáš Chalupa 29. června 2018

Jeskynní labyrint se nachází pod nejvyšší horou na ostrově Mount Erebus. Teplota v jeskynních chodbách je skutečně pokojová a dosahuje 25 stupňů Celsia. Na povrchu je přitom teplota hluboko pod bodem mrazu. Jak je to možné?

Mount Erebus je totiž sopka, která je stále aktivní. Je to její teplo, co vyhřívá jeskyně pod povrchem. Vědci z Austrálie se vrhli do průzkumu jeskyně a nalezli vzorky DNA nejen od nejrůznějších mechů a řas, ale také drobných živočichů.

Vědci došli k závěru, že v těchto jeskyních existuje celý ekosystém, který je v mnoha směrech unikátní a mohl by obsahovat i doposud neznámé živočichy. Takový habitat, jaký je v jeskyních pod Mount Erebus, se jinde nenachází. Mohlo by jít o neznámé druhy pavouků a hmyzu obecně. Možná, že tito živočichové už jsou vyhynulí. Vědci našli pouze jejich DNA a nespatřili žádného živého tvora. Nyní je totiž potřeba nejprve celý labyrint zmapovat a vytvořit jeho 3D model. Teprve pak bude možné přistoupit k hledání živočichů a rostlin.

Další články

Zavří­t reklamu