Kdysi nádherná dřevěná stavba je dnes hroutící se ruina.

Kdysi nádherná dřevěná stavba je dnes hroutící se ruina. | zdroj: amusingplanet.com


Sirotčinec Prinkipo je největší dřevěná stavba v Evropě

TÉMATA: stavby | budovy | architektura | turecko | ohrožené památky

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2019 | 20:00

Podivná budova na hranici zřícení. Tak by se dal popsat sirotčinec Prinkipo, který drží prvenství jako největší dřevěná stavba v Evropě. Nachází se na samém okraji Evropy, na malém ostrůvku Büyükada poblíž Istanbulu.

Sirotčinec přitom původně žádným sirotčincem nebyl. Budova měla sloužit jako luxusní hotel pro movité cestovatele a turisty. Mělo v něm být také kasino. Jenže v muslimské zemi se na takové věci poměrně těžko shání povolení, takže nakonec z celého plánu nebylo nic a budova byla přeměněna na sirotčinec.

Fungoval šedesát let a stal se útočištěm pro řecké děti. Pak úřady instituci uzavřely a budovu nechaly chátrat. Ta je tak nyní na samé hranici stability a hrozí její zhroucení.

Budovu vyprojektoval v roce 1891 francouzsko-turecký architekt Alexander Vallaury pro dopravní společnost Compagnie Internationale des Wagons-Lits, která provozovala slavný Orient expres. Myšlenka byla jednoduchá – turisté z vlaku se přirozeně ubytují v hotelu. O zákazníky tak nebude nouze.

Jenže sultán Abdülhamid II. odmítal vydat licenci kvůli přítomnosti kasina, a tak byla budova prodána ženě řeckého bankéře Eleni Zarifi. Ta byla členkou místní řecké ortodoxní církve a požádala právě tuto církev, aby v domě zřídila sirotčinec. Ten pak fungoval od roku 1903 až do roku 1964. Za tu dobu v něm našlo domov 5800 dětí.  V roce 1997 byla budova zkonfiskována tureckým státem, ale tento krok zrušil soud, který budovu navrátil řecké pravoslavné církvi. V roce 2018 nominovala Evropská investiční banka budovu na jednu ze sedmi nejohroženějších kulturních památek v Evropě. Církev sama nemá prostředky na opravu stavby a vláda vzhledem ke špatným vztahům s Řeckem odmítá na opravu uvolnit jakékoliv peníze. Vypadá to, že osud této historické památky bude zpečetěn a dříve nebo později bude muset být zbourána.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2019 | 20:00

Zavří­t reklamu