válkaČeskoslovenskoobjevy

Sirotčinec Prinkipo je největší dřevěná stavba v Evropě

Sirotčinec Prinkipo je největší dřevěná stavba v Evropě
Zdroj: amusingplanet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Podivná budova na hranici zřícení. Tak by se dal popsat sirotčinec Prinkipo, který drží prvenství jako největší dřevěná stavba v Evropě. Nachází se na samém okraji Evropy, na malém ostrůvku Büyükada poblíž Istanbulu.

Tomáš Chalupa 17. října 2019

Sirotčinec přitom původně žádným sirotčincem nebyl. Budova měla sloužit jako luxusní hotel pro movité cestovatele a turisty. Mělo v něm být také kasino. Jenže v muslimské zemi se na takové věci poměrně těžko shání povolení, takže nakonec z celého plánu nebylo nic a budova byla přeměněna na sirotčinec.

Fungoval šedesát let a stal se útočištěm pro řecké děti. Pak úřady instituci uzavřely a budovu nechaly chátrat. Ta je tak nyní na samé hranici stability a hrozí její zhroucení.

Budovu vyprojektoval v roce 1891 francouzsko-turecký architekt Alexander Vallaury pro dopravní společnost Compagnie Internationale des Wagons-Lits, která provozovala slavný Orient expres. Myšlenka byla jednoduchá – turisté z vlaku se přirozeně ubytují v hotelu. O zákazníky tak nebude nouze.

Jenže sultán Abdülhamid II. odmítal vydat licenci kvůli přítomnosti kasina, a tak byla budova prodána ženě řeckého bankéře Eleni Zarifi. Ta byla členkou místní řecké ortodoxní církve a požádala právě tuto církev, aby v domě zřídila sirotčinec. Ten pak fungoval od roku 1903 až do roku 1964. Za tu dobu v něm našlo domov 5800 dětí. V roce 1997 byla budova zkonfiskována tureckým státem, ale tento krok zrušil soud, který budovu navrátil řecké pravoslavné církvi. V roce 2018 nominovala Evropská investiční banka budovu na jednu ze sedmi nejohroženějších kulturních památek v Evropě. Církev sama nemá prostředky na opravu stavby a vláda vzhledem ke špatným vztahům s Řeckem odmítá na opravu uvolnit jakékoliv peníze. Vypadá to, že osud této historické památky bude zpečetěn a dříve nebo později bude muset být zbourána.

Další články

Zavří­t reklamu