válkaČeskoslovenskoobjevy

Šípková Růženka existuje: kolumbijská dívka prospí i dva měsíce v kuse

Šípková Růženka existuje: kolumbijská dívka prospí i dva měsíce v kuse
Zdroj: Profimedia.cz

Oficiální medicínský termín této nemoci je Kleine-Levinův syndrom a ví se, že jím trpí jeden člověk z milionu; častěji postihuje muže než ženy. A v čem že tkví podstata tohoto syndromu? Představte si, že byste usnuli a probudili se až za několik dní či týdnů. Pro studenty během zkouškového období nebo pro děti, které se už nemohou dočkat Vánoc, je to možná zbožné přání. Pokud ale dáme zbožná přání stranou, jedná se o závažné neurologické onemocnění.

Marta Šindlauerová 8. listopadu 2019

Sharik Tovar pochází z Kolumbie a vzácný syndrom jí vstoupil do života, když jí byly pouhé dva roky. Celé její rodině se převrátil život naruby. Nejde totiž jen o to, že Sharik čas od času upadá do různě dlouhých spánkových epizod (někdy trvají pár dní, jindy týdny; smutný rekord dívenky je 48 dní spánku v kuse). Tato nadměrná spavost je doprovázena také kognitivními a behaviorálními problémy. Postižení jedinci mívají po probuzení výpadky krátkodobé i dlouhodobé paměti, jsou zmatení, dezorientovaní, apatičtí. Po jednom ze svých dlouhých spánků Sharik nepoznávala ani svoji matku.

Právě maminka sedmnáctileté Kolumbijky je své dceři největší oporou. Kvůli tomu, aby se mohla o svou neustále ospalou ratolest starat, musela odejít i z práce. Veškeré jídlo, kterým dceru během epizod hyperspavosti krmí (stravování je během spánkových epizod nesmírně důležité – životní funkce je nutné udržovat neustále aktivní), rozmixovává v kuchyňském robotu a podává jí ho do úst malou lžičkou. To Sharik ještě zvládá – jiným hyperspavcům se strava zavádí nitrožilně.

Situace rodiny je o to těžší, že stát nemocné dívce ani její rodině nijak nepomáhá, přitom matka Sharik by si přála alespoň dodání potravinových doplňků a tekuté stravy. Nemluvě o důkladném neurologickém vyšetření, které by aspoň trochu odhalilo naději, jak je možné Sharik pomoct.

Příčiny vzniku této vzácné nemoci nejsou dosud známy (někteří lékaři se domnívají, že by spouštěčem mohla být virová infekce) a syndrom je nevyléčitelný. Takže měla vlastně ta pohádková Růženka ještě kliku, že se kletba dala zlomit polibkem z pravé lásky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu