válkaČeskoslovenskoobjevy

Singapur se přestal s antivaxery mazat, zrušil jim bezplatnou zdravotní péči

Singapur se přestal s antivaxery mazat, zrušil jim bezplatnou zdravotní péči
Zdroj: Wikimedia Commons

Pro mnohé je postoj lidí odmítajících očkování pokrytecký – na jednu odmítají preventivní lékařskou péči, ale pokud onemocní tak se spoléhají na lékaře a lékařskou techniku, že je nějak zachrání. V Singapuru se rozhodli s tímto přístupem skoncovat. Antivaxeři přestanou mít nárok na bezplatnou zdravotní péči.

Tomáš Chalupa 10. listopadu 2021

Singapur nyní přistupuje k antivaxerům poměrně tvrdě – pokud odmítáte vakcínu COVID-19, musíte být připraveni si léčbu připlatit. Podle pondělního prohlášení nebudou singapurské nemocnice nadále poskytovat bezplatnou zdravotní péči pacientům s vakcínou COVID-19, kteří ji dobrovolně odmítnou, s odkazem na extrémní zátěž, kterou neočkovaní pacienti představují pro zdravotnický systém.

Singapur má privatizovaný systém zdravotní péče, který je v různé míře dotován vládou v závislosti na konkrétní nemoci. V případě epidemie COVID-19 udělali singapurští úředníci výjimku z pravidla a umožnili bezplatnou a plně dotovanou léčbu. Oznámení tedy tuto výjimku neočkovaným lidem ruší, což znamená, že pacient si bude muset účet zaplatit sám.

Tento krok rozdělil tamní odborníky na dva tábory. Jedni tvrdí, že jde o odepření spravedlivé a bezplatné péče všem, zatímco jiní uvádějí, že jde pouze o návrat ke standardnímu způsobu fungování zdravotnického systému. Dopad antivaxerů je především v tom, že jsou zahlcené tamní zdravotnické kapacity.  „Neočkované osoby tvoří značnou většinu těch, kteří vyžadují intenzivní lůžkovou péči, a neúměrně přispívají k zatížení našich zdravotnických zdrojů,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci. Týká se to jen těch, kteří spadají do skupiny lidí s nárokem na očkování.

Není to poprvé, co nemocnice a vlády v posledních měsících přistoupily k omezením vůči odpůrcům vakcinace. Zajímavé řešení volí nemocnice v Arkansasu. Také tam věří v právo vzdát se veškeré lékařské vědy, nejen vakcíny, a tak nyní mají formulář, ve kterém je uvedeno, že pokud se z náboženských důvodů odmítáte vakcínu COVID-19, vzdáváte se také všech léků, které obsahují buněčné linie plodu, včetně Tylenolu a Sudafedu. A věřte, že trpět vakcínou COVID-19 bez nich není nic příjemného. Jak říká klasik, každé rozhodnutí má své důsledky a tohle jsou přesně ty důsledky, které by bylo dobré zavést i u nás.

Další články

Zavří­t reklamu