válkaČeskoslovenskoobjevy

Silvestr roku 1989 se změnil ve všenárodní veselici

Silvestr roku 1989 se změnil ve všenárodní veselici
Zdroj: Leica Gallery

Na Silvestra 31. prosince 1989 vyšli mnozí občané bývalého Československa do ulic, aby se rozloučili nejen se starým rokem, ale i s komunistickým režimem. Kdo to nezažil, možná neuvěří, ale slzám dojetí a radosti se o této silvestrovské noci ubránil jen málokdo.

Václav Pokorný 31. prosince 2019

Ani nebývale atraktivní televizní Silvestr, vysílaný výjimečně přímým přenosem, nedokázal v roce 1989 udržet diváky u obrazovek. V mnoha městech republiky vyšli lidé do ulic, aby se společně rozloučili s uplynulým rokem. Nejinak tomu bylo i v Praze, kde se to v centru hemžilo lidmi a dalo se tušit, že tahle noc nebude krátká. Nad vchodem do budovy Národního muzea vlál transparent, na kterém byl vyobrazen český lev a pod ním nápis Havel prezidentem. Václav Havel byl už druhý den československým prezidentem a lidé si to pořád připomínali. Na Václavské náměstí se přicházeli loučit nejen se starým rokem, ale s celou jednou epochou dějin naší země. Lidé přišli, aby společně oslavili nejen Nový rok, ale i vítězství demokratických ideálů.

Na volném prostranství se tvořily skupinky a někde se zpívalo a hrálo. Nebylo se čemu divit. Teplota v ten den klesla pod nulu, a tak bylo třeba se zahřát. Nejvíc lidí se shromáždilo pod sochou svatého Václava, který v tu dobu držel československou vlajku. Podstavec sochy byl polepen letáky a hořelo tu i mnoho svíček. Všechno se pomalu připravovalo na silvestrovské oslavy. Před půlnocí byl již Václavák téměř plný a lidem to připomělo atmosféru posledních týdnů, kdy se zde společně scházeli na protikomunistických demonstracích.

Úderem dvanácté hodiny propuklo všeobecné veselí spojené se slzami dojetí. Lidé tehdy věřili, že následující léta svobody a demokracie budou provázena stejně dobrou náladou a srdečností, jaká je provázela v uplynulých týdnech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu