Lola Taubman pocházela z Československa, po válce však emigrovala do Států, kde podávala svědectví o hrůzách holocaustu.

Lola Taubman pocházela z Československa, po válce však emigrovala do Států, kde podávala svědectví o hrůzách holocaustu. | zdroj: mashable.com


Silný příběh z holocaustu: Žena z Československa si prošla několika koncentračními tábory i pochodem smrti

TÉMATA: holocaust | koncentrační tábory | židé

user-avatar

Simona Knotková

27. 01. 2020 | 13:00

Přeživších holocaustu stále ubývá. Pokud už teď se najdou jedinci, kteří popírají existenci koncentračních táborů, co se stane, až zemře poslední očitý svědek? Důležitost edukace a šíření zkušeností z první ruky vyznávala za svého života Lola Taubman, Američanka původem z Československa. Přežila peklo, aby ostatním mohla ukázat, co se stane, když si zvolí nesnášenlivost nad tolerancí.

Lola Taubman se narodila 15. července 1925 ve městě Svaljava, které bylo součástí Podkarpatské Rusi. S nástupem nacismu se dostala do židovského ghetta v Mukačevě, kde pracovala v továrně na výrobu cihel. Odtud její cesta putovala do Osvětimi. Zatímco jí samotné se podařilo projít selekcí, rodiče i dva její bratři skončili hned po příchodu v plynové komoře. O rok mladší bratr přežil. Po Osvětimi se ale dostal do Mauthausenu, kde byl kvůli slabému zdraví zastřelen. 

Dřevěné ubikace pro ženy v koncentračním táboře Osvětim.

Lola později podstoupila pochod smrti, který také přežila. Konec jejího utrpení to ale ještě stále nebyl. Po úmorné cestě si nějakou dobu pobyla v koncentračním táboře v Ravensbrücku, Malchowě a Schönefeldu. Po válce se spojila s přeživšími příbuznými a emigrovala s nimi do Spojených států. Zde se začala psát nová kapitola jejího života. Stala se v ní manželkou, matkou a později i babičkou. A také ženou, která přežila holocaust a svůj příběh šířila dál. Prioritou pro Taubman byly především hovory se studenty. Podle ní bylo totiž velmi důležité, aby mladí lidé pochopili, co se může stát, když zvítězí intolerance. 

Lola Taubman nedávno zemřela.

Snažila se nepodléhat ničivým vzpomínkám a život brala s optimismem. „Je lepší být veselý než smutný,“ říkávala. Ve věku devadesáti let na konci minulého roku bohužel zemřela, a svět tak ztratil další očitou svědkyni temné kapitoly naší historie. 

Poučme se z jejích slov o toleranci a svým chováním šiřme dál její poselství.

 

user-avatar

Simona Knotková

27. 01. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu