válkaČeskoslovenskoobjevy

Šílený létající hotel vzlétl, ale už nepřistál

Šílený létající hotel vzlétl, ale už nepřistál

Ne každá konstrukce letadla se povede, ale u některých typů letadel zůstává rozum stát nad tím, co vlastně chtěli jeho konstruktéři vytvořit. V případě létajícího hotelu Caproni Ca.60 stvořili luxusní létající rakev.

Tomáš Chalupa 17. března 2018

V roce 1920 přišli konstruktéři italské firmy Caproni s konceptem neuvěřitelně velkého hydroplánu Ca.60 Transaero. Začalo se mu říkat Capronissimo nebo prostě Létající dům. Ve vzduchu ho mělo udržet hned devět křídel, seřazených ve třech řadách za sebou. Laicky by se dal pojmenovat jako trojnásobný trojplošník. Plocha křídel je dodnes druhá největší v celých dějinách letectví.

Caproni Ca.60 Transaero

Caproni Ca.60 Transaero

Caproni bylo stavbou obřích letadel pověstné, zejména za 1. světové války stavělo mohutné bombardéry, ale tohle bylo něco zcela nového. Do létajícího hotelu se mělo vejít sto cestujících a osm členů posádky. Letadlo mělo létat přes Atlantik na lince mezi Evropou a Amerikou. Jeho osm obřích motorů mělo zajistit, že poletí cestovní rychlostí 660 kilometrů za hodinu.

Caproni Ca.60 na jezeře Maggiore

Caproni Ca.60 na jezeře Maggiore

Při pohledu na 21 metrů dlouhý a 29 tun těžký kolos se našlo mnoho těch, kteří tvrdili, že stroj nikdy nevzlétne. Jenže vzlétl. Zkušební let se konal 4. března 1921 a hydroplán měl vzlétnout z jezera Maggiore. Pilotovali ho dva zkušení testovací piloti. Letoun se těžkopádně odlepil od vodní hladiny a vzlétl, bohužel jen do výšky 18 metrů. Letadlo bylo vysoce nestabilní a bylo pro oba piloty mimořádně těžké udržet ho ve vzduchu a v přímém letu. Jak se letoun začal naklánět, bojovali s řízením, ale tím jen ještě více zatěžovali chatrnou konstrukci letadla. Ten nakonec tlak nevydržel a rozpadl se. Letadlo dopadlo zpět do jezera. O osudu obou pilotů panují rozporuplné informace. Piloti podle všeho havárii přežili, i když podle některých zdrojů naopak zahynuli.

Ca.60 zpět na jezeře Maggiore, bohužel už jen v podobě vraku

Ca.60 zpět na jezeře Maggiore, bohužel už jen v podobě vraku

Jedno však bylo jisté. Celý koncept je nefunkční a letadlo je v podstatě jen obří létající rakev. Jenže Caproni se nechtěl vzdát, hodlal vrak letadla opravit a vzlétnout s ním znovu. Nad tímto nápadem všichni kroutili hlavou. Jenže vrak, který odtáhli na břeh, přes noc poněkud záhadně shořel, a tak si Caproni musel celý svůj plán nakonec rozmyslet.

Další články

Zavří­t reklamu