válkaČeskoslovenskoobjevy

Šílený doktor léčil všechno projímadly, lidé se ukáleli k smrti

Šílený doktor léčil všechno projímadly, lidé se ukáleli k smrti
Zdroj: Wikimedia Commons

James Morrison byl lékař, který si v 19. století myslel, že dokáže vyléčit téměř všechno jen tím, že lidem způsobí nezastavitelný průjem.

Tomáš Chalupa 6. října 2021

V 19. století nebyla medicína tak rozvinutá, jak byste si z dnešního pohledu přáli. Například byste stále našli nejednoho lékaře, jehož reakce na ztrátu krve by zněla: „POKRAČUJTE, ODEBERTE TOMU ČLOVĚKU VÍCE KRVE, ZTRÁCÍME HO“. V tomto prostředí, kde byla nedůvěra k lékařské profesi poměrně vysoká, bylo místo pro spoustu šarlatánů a James Morrison se v tomto prostoru velmi dobře zabydlel.

Morrison měl představu, že všechny nemoci jsou způsobeny nečistotou krve, na kterou je řešením hojné vyprazdňování. Jeho původní přesvědčení vycházelo ze skutečnosti, že si dokázal vyléčit celoživotní zácpu tím, že si sám vyráběl domácí projímadla. Z nějakého důvodu z toho vyvodil, že když se lidé budou lépe vykakávat, vyléčí se i lidé s aneurismem nebo neštovicemi.

Vědecká metoda by mu samozřejmě napověděla, že když dá lidem projímadlo, nevyléčí je z průjmu. James Morrison však nebyl vědec a měl pocit, že nepotřebuje více důkazů a jen říkal: „prostě mi věřte, ok“. Bohužel, mnoho zoufalých pacientů mu uvěřilo.

Morrison vytvořil vlastní značku rostlinných pilulek, které lidem pomáhaly vyprazdňovat se. Univerzální rostlinné pilulky byly prodávány jako prostředek, který dokáže vyléčit všechno. Jedna reklama například ukazuje muže, který už nepotřebuje berle, protože prý chodil na záchod tak dobře, že mu dorostly amputované nohy.

Reklama sice nezacházela do podrobností (vykakal si snad nohu?), ale zcela zjevně měla naznačovat, že amputovaným končetiny obnoví, což je slib, který rozhodně nemohl splnit.

Doktor Morrison si s řešením takových věcí, jako je dávkování, příliš hlavu nelámal a tady to začalo být nebezpečné. Pokud šlo o něj, pokud jste do sebe chtěli narvat desítky projímadel, bylo to v pořádku. Dokonce doporučoval brát projímadla na průjem, „aby se účinně odvedly chorobné jedy“, a také na úplavici. Netřeba dodávat, ale to je jako kdyby se vám někdo snažil léčit bolest koulí opakovanými údery do varlat. Radil vám, že se pravděpodobně budete cítit hůře, než se vám uleví, a abyste se nenechali odradit od užívání jeho mimořádně výnosného léku.

Pilulky samozřejmě začaly zabíjet lidi, včetně jedné patnáctileté dívky, která zemřela „ve strašných bolestech“ následkem užívání jeho léku, a také malého učně. Zemřelo i mnoho dalších lidí.

Morrisonovi se jako zázrakem podařilo vyhnout se obvinění, přičemž místo něj byli za neúmyslné zabití uvězněni níže postavení prodejci léků. V roce 1836 byl jeden z ochodníků uvězněn za neúmyslné zabití poté, co 32letému muži, který trpěl mírnými bolestmi kolena, podal během 20 dnů 1000 léků a fakticky se tak doslova ukálel k smrti, a to kvůli zranění, které mohl normálně rozchodit. Obvinění z neúmyslného zabití se na něj stále valilo, ale Morrisonovi se vždy podařilo uniknout, zatímco prodejce na nižších úrovních zavřeli.

S přibývajícími úmrtími však proti šarlatánovi začali vést kampaň i další lékaři, ale ti byli při zpomalování jeho prodeje poměrně neúčinní. Morrison nakonec zemřel v roce 1840 jako velmi bohatý a nestíhaný muž, než jeho synové převzali podnik a na jeho šarlatánství vydělali ještě mnohem více peněz.

 

 

Další články

Zavří­t reklamu