válkaČeskoslovenskoobjevy

Šílenec se sekerou, který miloval jazz

+ 2 fotky+ 3 fotky

Sériový vrah. Dvě slova, při jejichž vyslovení přeběhne většině lidí mráz po zádech. Jeden takový děsil na počátku dvacátého století také americké město New Orleans, podle způsobu vraždění se mu přezdívalo Sekerník. Bestie, která má na svědomí nejméně dvanáct obětí, nikdy nebyla odhalena.

Crazy Eyes 23. května 2018

Všechno začalo roku 1918 v úplně obyčejném domě. V jednom z bytů žili dva bratři – Andrew a Jake Maggiovi. Další obýval třetí z bratrů Maggiových – Joseph – a jeho manželka Catherine.

23. května vzbudily Jakea jakési podivné zvuky, jakoby sténání. Když nářek neustával, probudil Jake Andrewa a společně se vydali zjistit, co se v sousedním bytě děje.

Vstupní dveře byly vylomené, oba bratři proto rychle vběhli dovnitř. Tam se jim ovšem naskytl děsivý pohled. V ložnici ležela na široké manželské posteli jejich švagrová v tratolišti krve. Lebku měla rozraženou ostrým nástrojem a její krk byl proříznut až téměř k páteři. Pod ní pak sténal její manžel Joseph. I on měl na hlavě několik hlubokých záseků, podle všeho od sekery. Andrew a Jake se ho pokusili zachránit a zastavit mu krvácení, než dorazí přivolaná sanitka. Bylo to ovšem marné.

Jedna z vražd ale byla obzvlášť bestiální, její obětí se totiž stalo teprve dvouleté dítě. Obchodník Iorlando Jordano kráčel 10. března 1919 po Jefferson Avenue. Zaslechl příšerný křik od domu, kde bydlel jistý Charles Cortimiglia se svou ženou a dvouletou dcerou. Když tam doběhl, ve dveřích stála paní Rosie Cortimigliová. Měla těžce posekanou hlavu a držela v náručí svou mrtvou holčičku. Její manžel ležel zalit krví v bezvědomí na zemi.

2) Psalo se o něm jako o vrahovi, co miluje jazz.

2) Psalo se o něm jako o vrahovi, co miluje jazz.

Vražda malé Mary otřásla celým New Orleansem. Lidé se báli v noci vycházet na ulici, zamykali se doma a ozbrojovali se, jak mohli. Zabiják si z toho však nic nedělal. Zašel dokonce tak daleko, že poslal redakci novin Times-Picayune výhrůžný dopis. Označil v něm sám sebe jako Válečníka Satanova, který stojí vysoko nad lidskou spravedlností a může zabít klidně i tisíc svých spoluobčanů do týdne. Zároveň oznámil, že o týden později zemře jeho sekerou další člověk.

Napsal také, že miluje jazzovou hudbu, proto prý nikdy nevstoupí do domu, odkud uslyší hrát jazz. Dopis způsobil paniku. V noci, kdy se podle měla stát další vražda, byly všechny jazzové kluby naplněny až k prasknutí. Bohatí si zvali domů jazzové kapely a ti chudší utíkali někam, kde se jazz hrál. Snad i díky tomu tehdy k žádné vraždě nedošlo.

Poslední sekerníkovou obětí se stal jistý Mike Pepitone. Tato událost však měla zajímavou dohru. Paní Pepitonová zahlédla vrahovu tvář a podrobně ji popsala policii. Vyšetřovatelé však přesto nedokázali zabijáka identifikovat. Proto se žena rozhodla vzít spravedlnost do vlastních rukou. Pořídila si revolver a začala se potulovat v noci po městě. Po pár měsících jí konečně přálo štěstí. V tmavé uličce potkala toho, o němž byla přesvědčena, že zabil jejího muže. Aniž se obtěžovala přivoláním policie, několika ranami ho zastřelila. Policisté pak zjistili, že se jedná o jistého Josepha Momfreho, známého svým dlouhým trestním rejstříkem a několika pobyty za mřížemi. Prohlídka jeho bytu však neodhalila jediný důkaz, že šlo o obávaného sekerníka.

Řádění sériového vraha ale konečně ustalo. Byl tedy Momfre skutečně onou děsivou stvůrou, která na počátku 20. století strašila celé New Orleans? Anebo vrah ucítil příležitost svalit na něho svou vinu a raději se svou krvavou zábavou sám skoncoval? To jsou otázky, na které ani po téměř sto letech nezná nikdo pravdivou odpověď.

Další články

Zavří­t reklamu