válkaČeskoslovenskoobjevy

Sigmund Freud byl milovníkem kokainu. Později kvůli němu ztratil přítele

Sigmund Freud byl milovníkem kokainu. Později kvůli němu ztratil přítele
Zdroj: Wikimedia Commons

Mezi známé uživatele kokainu patřil paradoxně i člověk, který by jako vzdělaný lékař měl vystupovat proti ní - Sigmund Freud. O její škodlivosti se přesvědčil bolestným způsobem.

Simona Knotkova 12. září 2020

Efektivní stimulant, analgetikum, afrodiziakum nebo antidepresivum. Zatímco dnes kokain patří k zatracovaným drogám spojeným s těžkou závislostí, v minulosti se na toto populární narkotikum celebrit pohlíželo jinak a zdůrazňovaly se především jeho pozitivní účinky.

Thumbnail # „Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život
Mohlo by Vás zajímat:

„Všichni ji musí brát,“ tvrdil Cary Grant o LSD. Droga mu prý zachránila život

Mezi známé propagátory kokainu patřil například rakouský neurolog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který věřil, že kokain dokáže vyléčit nejednu duševní i fyzickou chorobu. Výzkumu drogy věnoval mimo jiné studii Über Coca, která vyšla v roce 1884. Z jeho strany se nejednalo pouze o teorii, drogu hojně zkoušel jak na sobě, tak na svých přátelích a léčil s ní migrénu, rýmu nebo depresi. V pozdějších letech se mu to bohužel stalo osudným.

Kokain jako léčebný prostředek totiž Freud předepsal také svému příteli a kolegovi Ernstu von Fleischl-Marxowi. Lékař původem z Vídně utrpěl během pitvy infekci, kvůli které mu musel být amputován palec. Poškození nervů na prstu mělo za následek chronickou bolest, kterou se doktor pokoušel zahnat morfinem a heroinem. Na substancích se brzy stal závislým a nedokázal bez nich fungovat.

Freud mu chtěl v dobré víře pomoci a proti závislosti mu doporučil pravidelné užívání kokainu. Bylo to ale hašení ohně ohněm. Fleischl-Marx tak pouze vyměnil jednu závislost za druhou a od té doby udával tempo jeho dní pro změnu kokain. Později se u něj navíc rozvinula kokainová psychóza, takže se raději vrátil ke starému známému morfinu. Jeho stav se zhoršil a on o pár let později, v pouhých 45 letech, zemřel.

I tato bolestná příhoda byla jedním z důvodů, že Freud svůj názor na kokain po čase přehodnotil a ke konci 19. století ho úplně přestal užívat. Droga se sice jevila jako vhodné anestetikum, například v zubních ordinacích, ale jinak byl její účinek na organismus člověka ničivý. Málokdo totiž dokázal skončit u mírných a příležitostných dávek.

Další články

Zavří­t reklamu