Co dalšího před námi umělec skryl?

Co dalšího před námi umělec skryl? | zdroj: dailymail.co.uk


Šifry mistra Michelangela: Badatel objevil v jedné z kreseb utajený umělcův autoportrét

TÉMATA: michelangelo | renesance | itálie | umění

user-avatar

Simona Knotková

11. 04. 2018 | 08:04

Dílo Michelangela Buonarrotiho vzbuzuje vášnivé debaty i více jak 450 let po smrti umělce. S posledním objevem přišel brazilský badatel Deivis de Campos.

Portrét básnířky Vittorie Colonny namaloval Michelangelo v roce 1525. Teprve nyní v něm historik z univerzity v brazilském Portu Alegru Deivis de Campos objevil něco dříve neviděného.

Na stehně ženy stojí shrbená malá postava, která vypadá, jako by celý výjev malovala. Není pochyb, že se jedná o karikaturu samotného autora. Něco podobného Michelangelo nakreslil už v roce 1509 na sonet věnovaný příteli Giovannimu da Pistoiaovi. Vedle textu zvěčnil sám sebe během prací na stropu Sixtinské kaple. 

Jakkoliv podepisovat svá díla bylo umělcům v té době přitom zapovězeno. Buonarroti si ale i přes zákazy našel způsob, jak sám sebe do kresby propašovat.

"Naše výsledky jsou úžasné. Věřím, že naše studie odhalí další detaily jeho života, o kterých jsme dosud nevěděli. I když byla práce Michelangela už podrobně prostudována, nový nález je důkazem, že stále je co objevovat," sdělil Campos.

Není to poprvé, co v práci renesančního génia učinil převratný objev. Už v roce 2016 poukázal na feministické poselství skrývající se za stropní freskou Sixtinské kaple.

user-avatar

Simona Knotková

11. 04. 2018 | 08:04

Zavří­t reklamu