válkaČeskoslovenskoobjevy

Šifra sériového vraha Zodiaca byla rozluštěna po 51 letech

Šifra sériového vraha Zodiaca byla rozluštěna po 51 letech
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Sériový vrah, který si říkal Zodiac, posílal do redakcí novin šifrované zprávy, podle kterých měl úspěšný luštitel zjistit jeho totožnost. S jednou výjimkou se to nikdy nikomu nepovedlo a kdo byl Zodiac, se dodnes neví. Ale nyní trojice nadšenců jeden z jeho vzkazů konečně rozluštila.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2020

Jde o vzkaz z listopadu roku 1969, označený jako Šifra 340. Číslo vždy označuje počet znaků šifry. Luštěním šifer, které byly zveřejněny, se zabývaly tisíce lidí po celém světě, včetně specialistů policie. Uspěl až trojlístek Sam Blake (australský matematik), Jarl Van Eykcke (Belgičan pracující ve skladu)a David Oranchak (webdesignér z USA).

Na luštění vzkazu pracoval Oranchak 14 let, letos se spojil s dalšími dvěma nadšenci a společně používali k prolomení kódu speciální počítačový program. Z něj nakonec získali správné znění vzkazu. Ten zní: Doufám, že se dobře bavíte při snaze mě dopadnout. Nebojím se plynové komory, protože mě o to dříve pošle do ráje a protože mám nyní hodně otroků, kteří pro mě pracují. Vzkaz byl zřejmě delší, ale na veřejnost se zatím dostala jen tato část textu. Je ale jasné, že to vraha nijak neidentifikuje, stejně jako druhý rozluštěný vzkaz z roku 1969. Ten rozluštili Donald Gene a jeho manželka Bettye Hardenová.

Thumbnail # Spisovatel odhalil masového vraha Zodiaca, byl to prý jeho otec
Mohlo by Vás zajímat:

Spisovatel odhalil masového vraha Zodiaca, byl to prý jeho otec

FBI potvrdila, že k rozluštění zprávy došlo, nicméně bez bližších podrobností. Vyšetřování stále probíhá, přestože je pravděpodobné, že Zodiac je už možná po smrti nebo je ve velmi pokročilém věku. Za hlavního podezřelého je nyní považován novinář Richard Gaikowski, který zemřel v roce 2004, zatím se čeká na zásadní důkaz v podobě porovnání DNA Gaikowského a Zodiaca. Dříve byl (a mnohými stále je) za hlavního podezřelého považován Arthur Leigh Allen, který zemřel v roce 1992 těsně před formálním sdělením obvinění. Mezi podezřelými se ocitla celá řada dalších lidí, někteří z nich figurují na seznamu dodnes. Kdo je ale Zodiac, se s jistotou stále neví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu