válkaČeskoslovenskoobjevy

Sida Viciouse zabila jeho vlastní matka, tvrdí bývalý fotograf Sex Pistols

Sida Viciouse zabila jeho vlastní matka, tvrdí bývalý fotograf Sex Pistols
Zdroj: irishmirror.ie
+ 2 fotky+ 3 fotky

Letos v únoru to bude čtyřicet let, co hudební svět tragicky opustil bývalý basák punkových Sex Pistols Sid Vicious. Příčinou jeho úmrtí byla nadměrná dávka heroinu. Tu mu podle několika zdrojů měla dokonce podat vlastní matka.

Simona Knotkova 2. února 2019

Sid Vicious (rodným jménem John Simon Ritchie) se k Sex Pistols přidal v roce 1977 jako nástupce baskytaristy Glena Matlocka. I když se jeho punková povaha a vizáž ke kapele dokonale hodily, už od začátku bylo jasné, že velký hudební virtuóz z něj nebude. Nebylo výjimkou, že ho zbylí spoluhráči na koncertech raději odpojovali od zesilovačů. Při nahrávání jediného alba formace Never Mind The Bollocks musel být do studia dokonce znovu povolán Matlock.

Podle slov lidí, kteří se pohybovali v okolí kapely, byl Sid zprvu tichým a vcelku neškodným mladíkem, pro kterého bylo působení v punkové skupině hlavně velká legrace. Teddie Dahlin, překladatelka Sex Pistols během jejich norského turné a pozdější autorka biografie A Vicious Love Story, ho popsala jako stydlivého, milého, inteligentního a legračního člověka – přívlastky, které k jeho pozdější divoké image skutečně moc nesedí.

Překladatelka Teddie Dahlin (druhá zleva) s kytaristou Stevem Jonesem.

Překladatelka Teddie Dahlin (druhá zleva) s kytaristou Stevem Jonesem.

„Když jsem Sida poprvé potkala, byl to ještě John. Ke kapele se na zkoušku připojil před čtyřmi měsíci. Já jsem jim na turné dělala překladatelku. Bylo mi šestnáct, Sidovi dvacet. Hned jsme se dali dohromady, prostě jsme si sedli. Nejprv jsem si o něm myslela, že je roadie, protože všude na plakátech byl ještě Glen Matlock,“ vzpomíná Dahlin ve své knize.

Přisvědčuje, že to byly právě drogy, které v Sidově životě udělaly razantní změnu a proměnily jeho osobnost. „Nikdy moc nepil a ze začátku ani nebral drogy. Když jsem proto poprvé uviděla, jak si píchá speed, fakt mě to děsně naštvalo. Nesnášela jsem feťáky. Řekla jsem mu, že jestli to přede mnou ještě jednou udělá, je konec.“

Brzy poté do Sidova života vstoupila americká striptérka Nancy Spungen. Dvojice propadla osudové lásce, ale všichni okolo viděli, jak špatný vliv Nancy na Sida má. „Slíbil mi, že se s Nancy už nebude scházet. Podle mě je to právě ona, kdo zapříčinil jeho závislost na heroinu,“ myslí si Dahlin.

Sid Vicious a Nancy Spungen.

Sid Vicious a Nancy Spungen.

Pokračující drogová závislost, nezvladatelné Sidovo chování a všudypřítomná Nancy, kterou zbytek Sex Pistols nenáviděl (a jednou se ji prý dokonce pokoušel vystrčit z okna) – i to byly jedny z důvodů, které zapříčinily, že kapela po třech letech hraní skončila. Události v Sidově životě poté nabraly rychlý spád.

12. října 1978 byla jeho partnerka nalezena v hotelovém pokoji mrtvá. Neznámý člověk (kterým ale mohla být i ona sama) ji usmrtil jednou bodnou ranou. Jako hlavní podezřelý byl označen Sid Vicious, který si kvůli drogám na nic ale údajně nepamatoval. Nahrávací společnost Virgin Records za něj zaplatila kauci a mladý muzikant měl plán nahrát desku, a zaplatit si tak následnou obhajobu. K soudnímu procesu ale nakonec nikdy nedošlo. 2. února 1979 následoval Nancy a po nadměrné dávce drogy zemřel. Bylo mu pouhých 21 let.

Fotograf Peter Gravelle.

Fotograf Peter Gravelle.

Podle fotografa Petere Gravelle, který byl s hudebníkem v posledních momentech jeho života, nese obří podíl na jeho smrti dokonce jeho vlastní matka Anne Beverley. Je obecně známo, že to byla právě ona, kdo ho k narkotikům ve velmi mladém věku přivedl. Ona sama byla jednu dobu závislá na heroinu a živila se jako dealerka.

„Nejenom že mu smrtelnou dávku heroinu koupila, ale sama mu ji podala,“ píše Gravelle ve své dva roky staré knize Death of Photography.

K tragické události došlo krátce po vykoupení Sida z vazby. Další muzikantovy kroky vedly do bytu jeho nové přítelkyně Michelle Robinson, kde Sid povečeřel špagety a dal si pár piv. Oslavit jeho návrat přišlo i několik dalších lidí včetně matky či právě fotografa Gravelleho. Později si Sid střelil smrtící dávku drogy, kterou měl dostat od své matky. Byla to vražda? Asistovaná sebevražda? Nebo jen nehoda? Pravdu znali asi jen dva lidé. Druhý z nich, Anne Beverley, zemřel přitom až dlouho po svém synovi, 3. září 1997.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu