Jak vrátit život do vylidněného města? Radnice našla recept – rozdává zdarma domy.

Jak vrátit život do vylidněného města? Radnice našla recept – rozdává zdarma domy. | zdroj: nytimes.com


Sicilské město duchů nabízí cizincům zdarma své domy

TÉMATA: emigrace | sicílie | nemovitosti

user-avatar

Ivanhoe

1. 10. 2015 | 09:45

Sháníte bydlení, ale chybí vám peníze? Tak si představte, že jedno sicilské městečko rozdává nemovitosti zdarma! Má to ovšem háček. Jde o staré domy, které zůstaly léta opuštěné a zchátralé. Nový majitel se musí městu zavázat, že dům opraví a bude jej stále udržovat.

„Volné domy v Gangi,“ hlásají palcové titulky na internetových stránkách města. Od chvíle, kdy radnice zveřejnila svoji nabídku, rozdala zdarma již 100 domů a na dalších dvě stě vypsala pořadník. Doufá, že tímto způsobem zabrání dalšímu vylidňování a vymírání své obce a zároveň oživí místní byznys a turistický ruch.

Město Gangi s výhledem na sopku Vesuv

Ještě v 50. letech minulého století žilo v malebném městečku Gangi nedaleko Palerma 16 tisíc obyvatel. Dnes jich tu bydlí jen kolem sedmi tisíc. První vlna emigrace započala na konci 19. století, a více než ekonomické těžkosti ji poháněli ziskuchtiví prodejci plaveb na zaoceánských parnících, slibujících lidem lepší život v Americe. „Ne že by ekonomika rozkvétala, naopak, ale lidé odešli hlavně proto, že se nechali zlákat americkým snem,“ říká Marcello Saija, ředitel muzeí emigrace na Sicílii.

Záznamy ostrova Ellis Islandu (přistěhovalecké stanice pro imigranty v USA) ukazují, že mezi roky 1892 až 1924 do New Yorku připlulo okolo 1 700 imigrantů z městečka Gangi. V další imigrační vlně ve 30. a 40. letech se oblíbenou destinací pro sicilské uprchlíky stala pro změnu Argentina.

Domy jsou zchátralé, bude je třeba zrenovovat.

Domy, které emigranti po sobě v Gangi zanechali, zůstaly po generace opuštěné. Mnoho z nich jsou takzvané pagglialore – třípatrové věžovité stavby, tak typické pro toto město. Přízemí vystlané slámou dřív obývali osli, v prostředním patře byla kuřata a kozy a rodina farmáře žila v podkroví. Právě tyto domy, mnohdy s výhledem na sopku Etnu, nyní radnice nabízí zdarma. Klade si však podmínku, že je noví majitelé nejpozději do čtyř let zrenovují. Mezi zájemci si pečlivě vybírá, nechce dát domy jen tomu, kdo se dřív přihlásí. Přednost dostávají ti, kteří slibují rozjet v městečku nějaký byznys. „Nestojíme o lidi, kteří mají peníze. Zajímá nás, jak hodlají s domy naložit,“ vysvětluje starosta obce Giuseppe Ferrarello a dodává: „Děláme to pro naše děti, protože milujeme tento kraj. Chceme, aby v něm naše děti zůstaly a neopustily ho.“

Většina žadatelů pochází z Itálie, ale najde se mezi nimi i několik zájemců z Evropy a jeden dokonce ze Saudské Arábie. Pokud lákavou nabídku promeškáte, nevěšte hlavu. Ve Středomoří leží mnoho jiných městeček duchů, které se v případě úspěchu možná nechají tímto projektem inspirovat.  

user-avatar

Ivanhoe

1. 10. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu