válkaČeskoslovenskoobjevy

Šicí stroj je opět v kurzu. Jaký typ se hodí právě pro vás?

Šicí stroj je opět v kurzu. Jaký typ se hodí právě pro vás?
Zdroj: Profimedia

Domácí šití se v poslední době zase stalo oblíbené. Možnost ušít si v podstatě kdykoliv a cokoliv je znovu lákavou možností pro mnohé z nás. Jak začít, a jaký šicí stroj si vybrat?

Redakce Extrastory.cz 10. dubna 2020

Není šicí stroj jako šicí stroj

Šicích strojů existuje hned několik druhů, a ne každý je vhodný například pro začátečníky. První otázkou, kterou byste si měli položit je „Jak chci šicí stroj ovládat?“. Z hlediska obsluhy máte k dispozici v zásadě mezi dvěma variantami – mechanický a elektrický. Mechanický šicí stroj vyjde cenově mnohem lépe a na trhu je široký výběr.

Elektrický je finančně náročnější, protože disponuje mimo jiné i mnohými dalšími funkcemi a jeho nastavení je mnohem jednodušší, bude se líbit tedy zejména začátečníkům. Mechanický šicí stroj je složitější na ovládání, ale zase existuje nespočet možností, jak ho manuálně nastavit, takže ten ocení již pokročilejší švadlenky.

Počet stehů coby zásadní parametr

Počet i druhy stehů je pro výběr zásadní. Opět záleží na tom, zda budete stroj používat občasně, nebo hodláte aktivně šít. Běžné šicí stroje obvykle disponují 10 – 100 druhy stehů. Zatímco začátečnici bohatě postačí těch 10, maximálně 20 základních, zkušenější švadlena jich bude potřebovat i 50 a více.

Které stehy se budou hodit začátečníkům?

  • Rovný entlovací steh – základní steh ke klasickému šití

  • Elastický steh – vhodný pro pružné druhy látek

  • Overlock steh – pro šití lemů a ošetření krajů látky

  • Neviditelný steh – pro šití nenápadných stehů

  • Klikatý steh – vytváří designově nerovnoměrný steh

  • Dekorativní stehy – stehy vhodné k dekorativním účelům

Funkce a programy navíc

Šicí stroj, zejména ten elektrický, může disponovat i vedlejšími programy a funkcemi.

Pro lepší přehled o nastavení se vám bude hodit displej, který zobrazí aktuální nastavení a režim šicího stroje. Lepší hybnost při šití rukávů a nohavic zase zajistí volné rameno. Každou švadlenu pak potěší automatický navlékač či střih nitě, navinutí cívky nebo polohovatelná jehla. Pro úplné začátečnice pak doporučujeme automatické šití knoflíkové dírky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu