válkaČeskoslovenskoobjevy

Seznamujete se s cizincem? Dejte si pozor, jak se ho budete dotýkat

Seznamujete se s cizincem? Dejte si pozor, jak se ho budete dotýkat
Zdroj: theatlantic.com

Seznamujete se s novými lidmi letmým polibkem na tvář? Nebo upřednostňujete pouhé potřesení rukou? Abyste to při poznávání nových lidí měli ještě složitější, lidé z různých koutů světa také vyznávají odlišné seznamovací způsoby.

Simona Knotkova 19. října 2017

Vědci z oxfordské a helsinské univerzity dali dohromady 1300 mužů a žen z Finska, Francie, Ruska, Velké Británie a Itálie. Podle položených otázek zjišťovali, co je pro ně během vítání partnera, určitého člena rodiny či cizince ještě v pořádku a co je už tabu. Poté vytvořili mapu, která je rozdělená do dvou kategorií podle pohlaví.

Výsledky ukazují, že ve styku s neznámým člověkem nikdy neuděláte špatně, když si s ním jednoduše potřesete rukou. Míra dovolených doteků stoupá s mírou známosti druhého. Studie ale překvapivě ukázala, že muži jsou při kontaktu s cizími lidmi daleko ostýchavější a není jim ani příjemné, když jim jiný muž sahá na zadní část hlavy.

„Index doteku“ přinesl také zajímavé výsledky v kategoriích jednotlivých národů. „Nečekali jsme, že mezi nejvíc přítulné lidi budou patřit Finové nebo že Italové budou stejně odtažití jako Britové,“ sdělil spoluator studie Robin Dunbar.

Obě mapky si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu