Snovačka moravská alias Enoplognatha bryjai. Foto: Milan Řezáč

Snovačka moravská alias Enoplognatha bryjai. Foto: Milan Řezáč | zdroj: Z archivu Milana Řezáče.


Seznamte se s novým druhem pavouka. Má velké zuby a žije jen na jižní Moravě

TÉMATA: příroda | hmyz | objevy

user-avatar

Yvonne K.

22. 07. 2016 | 11:30

Jméno snovačka moravská dostal nový druh pavouka, který byl objeven na jižní Moravě. Od všech ostatních pavouků v Česku se liší kusadly opatřenými několika mohutnými zubovitými výrůstky. Ty samec používá během námluv či při kopulaci.

Nový druh pavouka popsal český zoolog Milan Řezáč. Na toho se obrátil jeho přítel, molekulární biolog Vítězslav Bryja z Masarykovy univerzity, který jako první neznámého pavouka objevil. Na jeho počest dal Řezáč snovačce moravské latinské jméno Enoplognatha bryjaiMilan Řezáč (*1978) se proslavil objevem několika nových druhů pavouků: v roce 2008 popsal nový druh středoevropské fauny, stepníka moravského, a blízkovýchodní nový druh, šestiočku sadistickou, vyznačující se abnormálním způsobem kopulace. V roce 2014 oznámil objev  šestiočky moravské a nedávno pak snovačky moravské.

Snovačku moravskou se zatím podařilo najít pouze u Lednických rybníků a u mrtvého ramene v přírodní rezervaci Stibůrkovská jezera u Lanžhota na Břeclavsku. Ještě do poloviny 19. století tam byla slaniska a přirozená mělká jezera se slanější vodou. Podobné biotopy, dříve charakteristické pro celou Panonskou oblast, už však dnes prakticky neexistují. Snovačka moravská je patrně jejich reliktem, který přežil na březích nově zbudovaných rybníků. To tento druh pavouka činí velmi vzácným. Stibůrkovská jezera

“Většinou pavouci mají velké areály rozšíření, které sahají třeba od Čukotky až po Portugalsko, ale tento druh  známe  jen z jižní Moravy,“ uvedl Řezáč. Nejbližší příbuzné má snovačka moravská na slaniscích u Bajkalu ve střední Asii. 

Sotva však byl nový druh pavouka objeven, hned se ocitl na seznamu kriticky ohrožených druhů. K jeho vyhynutí stačí málo, třeba příliš přehnojený rybník, u něhož žije. „Ve znečištěné vodě je třeba nedostatek larev hmyzu, které vylétají a pavouci je chytají. Proto je druh tak ohrožený,“ sdělil Řezáč pro idnes.

user-avatar

Yvonne K.

22. 07. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu