válkaČeskoslovenskoobjevy

Seznamte se s Mijato Musašim, největším samurajem všech dob

Seznamte se s Mijato Musašim, největším samurajem všech dob
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Řídil se ve svém životě 21 zásadami, které striktně dodržoval a jež jsou inspirací i pro dnešní byznysmeny. Byl vynikajícím šermířem a nejslavnějším samurajem.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2020

Musaši vyhrál nejméně 60 duelů, mezi nimi bylo i vítězství nad váženým mistrem šermířem Sasakim Kodžirem. Po jeho porážce bylo jméno Musašiho vyslovováno s posvátnou úctou. Podle legend zabil svého prvního soka, když mu bylo pouhých 13 let. Narodil se ve vesnici Mijamoto, podle které měl své příjmení. Sám své plné jméno psal jako Šinmen Musaši no Kami Fudžiwara no Genšin.

Jeho otcem byl vynikající válečný umělec, tedy člověk, který se zabýval ztvárňováním různých slavných bitev a bojovníků. Musašiho to ale více než ke štětci a paletě táhlo k meči. Vyrůstal v dobách, kdy bylo Japonsko jedním velkým bojištěm, na kterém se bez ustání střetávaly ambiciózní klany a vedly se sebou nekonečné občanské války. Výsledkem bylo, že východ země ovládal klan Tokugawa, zatímco západ patřil klanu Toyotomi. Oba samozřejmě měly na své straně celou plejádu dalších menších klanů.

Musaši pocházel ze západu, takže patřil do tábora Toyotomi a sloužil pod velením jejich náčelníka Hidejoriho. Jenže ten byl poražen v bitvě u Sekigahari a byl v ní také zabit. Musaši sice vyvázl, ale stal se z něj takzvaný ronin, samuraj bez pána. Rozhodl se, že bude putovat zemí jako bezejmenný válečník a bude vyhledávat duely s jinými bojovníky tak dlouho, dokud v nějakém nepadne.

Zejména se zaměřoval na bojovníky z klanu Jošioka, kteří byli po celém Japonsku známí jako učitelé bojových umění a vynikající šermíři. Byl mezi nimi i Sejdžiro Jošioka, který si po porážce od Musašiho oholil hlavu a stal se na zbytek života mnichem. Jeho bratr Denčiširo se jej pokusil pomstít, ale dopadl ještě hůř a zemřel na následky zranění z duelu. Jošiokové se nakonec vykašlali na nějaké zásady férového boje a napadli Musašiho skupinu složenou ze šermířů a lučištníků. Musaši bojoval tradičně se dvěma meči v rukou a dokázal celou bandu rozprášit.

Musaši putoval dál a jeho reputace byla ohromná. Po letech ale na něj čekal duel nejtěžší – se Sasaki Kodžirem. Kodžiro byl nejlepší šermíř klanu Hosokawa. Byl nositelem stylu zvaného tsubame gaeši, což by se dalo přeložit jako švih meče rychlý jako polknutí. Jeho meči se přezdívalo vysoušecí hůl a on sám měl přezdívku Démon západních provincií. Nikdy neprohrál duel a na souboj s Musašim se vyloženě těšil.

K boji došlo 13. dubna 1612. Kodžiro měl jeden meč, který byl delší než Musašiho. Předcházela tomu ale ze strany Musašiho lest, když se na určené místo nedostavil, dokonce zaslal dopis, že se boje nemůže zúčastnit, protože musí táhnout do války. Ve skutečnosti tím chtěl jen svého soupeře rozhodit a uvést v neklid. Když se potom objevil na ostrově, kde se boj měl konat, rozzuřený Kodžiro se na něj vrhl. Podle legendy měl Musaši pro Kodžira ještě jedno překvapení. Místo svých dvou kratších mečů si údajně z pádla lodi vyřezal jeden dlouhý meč, který byl ještě delší než Kodžirova „vysoušecí hůl“. Boj trval pár vteřin. Kodžirovi se podařilo zasáhnout Musašiho do krku, ale nepřeseknul mu tepnu. V tu samou chvíli Musašiho meč-pádlo rozdrtil několik žeber Kodžira. Ten upadl do bezvědomí a z úst se mu lila krev. Musaši bez jediného slova odešel zpět na člun a odpádloval pryč.

Musaši upadl do smutku, protože pochopil, že porážkou Kodžira se stal největším šermířem Japonska a už nemá další soupeře, které by mohl porazit. Jeho pouť byla u konce. Věnoval se pak kontemplaci a meditaci, kaligrafii a básnictví a výuce bojových umění. Do soubojů se však už pouštěl jen zřídka.

Jeho Kniha pěti kruhů, ve které shrnul své zásady a způsob uvažování, je oblíbená i dnes a čtou v ní všichni, kdo chtějí vylepšit své strategické i životní postoje. Je populární zejména u podnikatelů a byznysmenů. Odkaz legendárního Musašiho tak žije až do dnešních dnů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu