Pišťucha kazašská je prý vzácnější, roztomilejší i ohroženější než vyhlášená panda.

Pišťucha kazašská je prý vzácnější, roztomilejší i ohroženější než vyhlášená panda. | zdroj: cnn.com


Seznamte se s kouzelným zajícem: žije v extrémních výškách a je nejohroženějším živočichem na světě

TÉMATA: zvířata | zajíc | kazachstán | kazašská pišťucha | čína | Li Weidong

user-avatar

Markéta Oderská

6. 04. 2015 | 07:15

Kazašská pišťucha, odborně nazývaná Ochotona iliensis, je jedním z nejohroženějších živočichů na světě. Loni byl jako zázrakem spatřen jen jeden její exemplář po dlouhých 20 letech, čímž si vykoledoval přezdívku „Kouzelný zajíc“. Ač vypadá spíše jako malý medvídek nebo morče, patří do řádu zajícovitých. Na světě dnes žije méně než jeden tisíc jedinců tohoto druhu a zdržují se v čím dál vyšších horských polohách, kam prchají před globálním oteplováním.

Když v roce 1983 čínský ochránce přírody Li Weidong narazil na tohoto malého, chlupatého savce, svět vůbec netušil, že existuje. O dva roky později Weidong našel další dva exempláře, vyfotografoval je, čímž přírodovědu obohatil o nový živočišný druh, náležející do čeledi pišťuchovitých. Pišťucha dostala jméno podle místa svého výskytu – Kazašské autonomní prefektury Ili.

Žije na holých skalních stěnách v pohoří v Ťan-šan na severozápadě Číny a živí se rostlinami, které si na zimu suší. Bohužel však její přirozené prostředí narušuje globální oteplování, kdy ledovce ustupují a věčný sníh se posunuje výš a výše, což pišťuchy nutí hledat útočiště v čím dál vyšších horských polohách. Zatímco původně se vyskytovaly v nadmořských výškách 3 200 až 3 400 metrů, nyní se uchýlily až 4 100 metrů vysoko nad mořem! „Nemají už kam ustoupit,“ poznamenal Li Weidong.

Pišťucha kazašská žije vysoko v horách.

Klimatické změny spolu se znečištěním ovzduší jsou pravděpodobně jednou z hlavních příčin, proč tento nesmírně vzácný endemický druh dnes vymírá. Podle odhadů Li Weidonga jich na začátku 90. let žilo v pohoří Ťan-šan okolo 2 900 kusů. Když čínský biolog se svým týmem v letech 2002 až 2003 prováděl nové sčítání, během 37 dní strávených v horách nenarazil ani na jednoho jedince. Podle analýzy trusu a stop ve sněhu odhadoval, že jich v té době žilo kolem dvou tisíc. Loni v létě pak Li Weidong zorganizoval skupinu dvaceti dobrovolníků a s infračervenými kamerami se vydali na další průzkum. Tentokrát měli štěstí, už druhý den jedna pišťucha Weidongovi přeběhla rovnou přes nohu. Dostala hned přezdívku „magický zajíc“. Jejich radost však zkalilo poznání, že pišťuchy kazašské dál vymírají. Odhaduje se, že jich zbývá už méně než jeden tisíc! Od svého objevu v roce 1983 tak jejich počet poklesl téměř o 70 procent!

Soukromý ochránce přírody Li Weidong jako první objevil pišťuchu kazašskou v pohoří Ťan-šan.

„Tento drobný živočich může kdykoli vyhynout,“ upozorňuje Li Weidong. „Na těch místech, kde dřív žili, už je dnes nenajdete,“ dodal posmutněle. Jak neopomněl uvést, úřady pro jejich záchranu prakticky nic nedělají. Zato Li Weidong si z vlastních peněz financuje výzkum, za poslední tři desítky let už do něj vložil v přepočtu 200 000 korun. Jak říká, kdyby nic neudělal a jen se díval, jak mu před očima vymírají, cítil by se provinile.

user-avatar

Markéta Oderská

6. 04. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu