válkaČeskoslovenskoobjevy

Seznamte se s indickým vodním mužem: oživil pět řek a přivedl vodu do tisíce vesnic!

Seznamte se s indickým vodním mužem: oživil pět řek a přivedl vodu do tisíce vesnic!
Zdroj: homelands.org
+ 6 fotek+ 7 fotek

V indickém státě Radžastánu je Rajendra Singh považován za celebritu. Sám vlastníma rukama obnovil tok pěti řek, které byly po desetiletí vyschlé. Za svoji výjimečnou práci a obětavost si vysloužil přezdívku „vodní muž“.

Markéta Oderská 3. července 2015

Singh, který na na univerzitě vystudoval ajurvédskou medicínu, si odjakživa přál žít na vesnici a stát se farmářem. Rozčarován poměry v různých obecně prospěšných organizacích, v nichž se angažoval, prodal jednoho dne veškeré své jmění, nasedl do autobusu a vystoupil až na poslední zastávce, kterou byla vesnice Kišori v kraji Alwar. Usadil se tu a otevřel si tu ajurvédskou ordinaci. Jenže záhy zjistil, že tím, kdo nejdřív potřebuje léčit, je místní krajina. Strádala totiž nedostatkem vody. Místní řeky a rybníky v posledních 60 letech dramaticky vyschly, což donutilo místní farmáře opustit dosavadní způsob obživy a přestěhovat se do měst. Vesnice se tak čím dál více vylidňovala a prakticky v ní zůstali jen ti, kteří byli buď příliš staří nebo chudí na to, aby si hledali nový domov. Singh pocítil silné přání vesničanům pomoci a rozhodl se, že se pokusí přivést vodu nazpět.

Vyprahlá země bez vody

Vyprahlá země bez vody

Od starých vesničanů sbíral poznatky a zkušenosti o tradičních postupech hospodaření s vodou, které Indové v posledních několika desetiletích opustili a namísto toho čerpali podzemní vodu z čím dál větších hloubek. Sing se vrátil k budování tradičních johadů, což jsou zásobníky na sběr a skladování dešťové vody, které se dají postavit z kamene, hlíny nebo betonu či čehokoliv, co je zrovna po ruce. Kromě toho také na potocích a říčkách budoval zemní hráze k vyrovnání průtoku.

Jak se ukázalo, nádrže nasbíraly vodu v období dešťů, takže ji pak mohli lidé i dobytek používat ke své spotřebě po celý rok. Zachycená voda rovněž pomalu vsakovala do země a doplňovala tak podzemní zdroje vody.

S léčbou krajiny začal Rajendra Singh před 15 lety.

S léčbou krajiny začal Rajendra Singh před 15 lety.

První dva roky pracoval Singh bez oddechu, vlastníma rukama stavěl nádrže i hráze, ale zpočátku u svých spoluobčanů sklízel jen nepochopení a posměch. Nevzdával se však a s neutuchajícím elánem pokračoval v práci. Když pak lidé okolo viděli pozitivní výsledky, začali mu pomáhat. Trvalo však 15 let, než se podařilo vodní režim v krajině obnovit a s tím i vrátit život do vymírajících vesnic, neboť kde je voda, tam je i život.

Od roku 1985 Singh vybudoval celkem 8 600 staveb na sběr dešťové vody a přivedl vodu do více než tisícovky vesnic. Díky němu oživlo pět vyschlých řek, studny se naplnily vodou a zlepšila se schopnost půdy zadržovat vodu. Hladina podzemních vod se zvýšila o šest metrů a lesní porost se zvětšil o 33 procent. Lidé, kteří kraj dříve opustili, se přestěhovali nazpět a vrátili se ke tradičnímu venkovskému způsobu života.

Letos Rajendra Singh obdržel Stockholmskou vodní cenu, které se někdy přezdívá Nobelova cena za vodu.

Letos Rajendra Singh obdržel Stockholmskou vodní cenu, které se někdy přezdívá Nobelova cena za vodu.

To, co Singh dokázal, lze považovat za skutečný zázrak. On sám v něco takového ani nedoufal. „Neměli jsme v úmyslu obnovit řeku, o něčem takovém jsme nesnili ani v těch nejdivočejších snech,“ přiznal se. Ve svém úsilí dál pokračuje. Společně s dalšími vesničany zakládá říční parlamenty, které brání krajinu a vodní zdroje před soukromými znečisťovateli. Dosáhl také toho, že vláda uzavřela 470 dolů, jejichž obrovské jámy odčerpávaly většinu dešťové vody v kraji. Tím si proti sobě popudil představitele těžebního průmyslu, kteří jej za to nechali zbít. To ho však od jeho aktivit neodradilo.

„Voda je velmi emocionální, spirituální záležitost,“ říká a poukazuje na to, jak řeka Arvari, kterou již všichni považovali za ztracenou, je nyní pro místní lidi doslova svatá. Už o ni nechtějí nikdy přijít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu