válkaČeskoslovenskoobjevy

Seznamte se s egyptskou soškou posvátného ibise, kterou před třemi lety získalo Národní muzeum

Mezi nejunikátnější předměty ze starověkého Egypta, které se nacházejí v pražském Národním muzeu, patří více než dva tisíce let stará soška posvátného ibise. Muzeum ji v roce 2012 získalo z pozůstalosti někdejšího československého diplomata Jaroslava Šejnohy.

Irena Gruberová 7. prosince 2015

Jaroslav Šejnoha (1889-1982) byl významnou osobností československé diplomacie, ale zároveň i milovníkem, znalcem a sběratelem umění. Od roku 1944 do roku 1946 stál v čele zastupitelského úřadu v Káhiře. Tehdy nashromáždil početně nevelkou, avšak na unikátní předměty jedinečnou sbírku staroegyptských starožitností, které vvynikají svým umělecko-řemeslným zpracováním. Soška posvátného ibise, datovaná do takzvané pozdní doby dějin starověkého Egypta (715–332 př. n.l.), patří k těm nejcennějším. Je vyrobena z bronzu a egyptského alabastru a stojí na dřevěném podstavci.

Staroegyptský bůh Thovt s hlavou ibise

Staroegyptský bůh Thovt s hlavou ibise

Pták ibis byl pro starověké Egypťany posvátným zvířetem, ztělesňoval pro ně Thovta, boha písma a moudrosti. Často byl mumifikován a pohřbíván na zvláštních pohřebištích; doposud bylo nalezeno přes milión mumií ibisů posvátných.

Ibis posvátný

Ibis posvátný

Ibis žil na většině území Afriky, zejména na jih od Sahary a v povodí Nilu, v Egyptě však byl vyhuben v 19. století. Přežil však v jiných částech Afriky, vyskytuje se i v Asii, zavlečen byl až do Austrálie a některých zemí Evropy. Před pěti lety byl spatřen v Lednici na Břeclavsku, což tehdy vyvolalo velkou senzaci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu