válkaČeskoslovenskoobjevy

Sezení na vysokých kůlech je v Nizozemsku sport

+ 1 fotka+ 2 fotky

Paalzitten neboli sezení na kůlech. Tak se nazývá bizarní nizozemský národní sport. Pravidla jsou naprosto jednoduchá. Každý soutěžící vyleze na kůl a sedí na něm tak dlouho, dokud neusne, nespadne nebo ho to prostě nepřestane bavit. Závodníci takto sedí desítky hodin.

Tomáš Chalupa 20. srpna 2019

Nikdo přesně neví, kde se vlastně Paalzitten vzal. Mluví se nejčastěji o provinci Frísko, kde by měl mít tento sport své kořeny. Místní lidé se snažili zahnat nudu jakkoliv to šlo a používali k tomu předměty denní potřeby. Sezení na kůlech se tak mohlo zdát jako dobrá kratochvíle.

Nejspíš prostě někdo seděl na vysokém kůlu a čekal na ostatní nebo se jen rozhlížel po krajině. A pak už stačila sázka, kdo vydrží déle, a nový sport byl na světě. Kůly na Paalzitten musí být podle pravidel umístěny ve vodě, vzdálenost mezi nimi je zhruba dva metry. Kdo končí, většinou z kůlu jednoduše spadne do vody. Moderní kůly na rozdíl od těch tradičních jsou vybaveny pohodlnými sedačkami s opěrkami, ale jinak za dobu existence tohoto sportu nedošlo k žádným inovacím. I když jedna další změna ještě nastala. Závodníci mohou jednou za několik hodin slézt, aby si mohli dojít na toaletu. V 70. letech to přitom bylo zakázáno a dotyčný byl omotán plátnem, které vytvořilo zástěnu, aby mohl vykonat potřebu do kýblu.

Vítěz Paalzitten z roku 1972 dokázal na kůlu sedět neuvěřitelných 92 hodin. Bohužel dnes je tento sport už stále více jen atrakcí pro turisty. Nikdo nemá tolik času, aby proseděl dny na tyči. Ale turistům se pohled na soutěžící líbí, takže se závody konají jen v turistické sezóny.

Na motivy tohoto sportu vznikl také nizozemský snímek Sportovec století. Pojednává o sportovci, který se snaží překonat vymyšlený rekordy 250 dní. Na kůlu tak sedává od svého dětství a kvůli této zálibě přijde postupně o svou lásku i další důležité věci. Snímek končí záběrem na starého muže stále sedícího na tyči. Film byl dvakrát nominován do soutěže o nejhorší film roku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu