válkaČeskoslovenskoobjevy

Sexuální zneužívání, deprese i pokus o sebevraždu: Zpěvačka z kapely The Cranberries si prošla peklem

Sexuální zneužívání, deprese i pokus o sebevraždu: Zpěvačka z kapely The Cranberries si prošla peklem
Zdroj: CNC / Profimedia

Od pěti let vystupovala v církevním sboru a hrála na klavír, ve dvanácti již skládala vlastní hity. Od 18 let vystupovala s kapelou The Cranberries, kterou v 90. letech dovedla k mezinárodní slávě. Život irské muzikantky Dolores O'Riordan, která náhle a nečekaně zemřela v pouhých 46 letech, byl turbulentní. Poznamenalo ho silné trauma z dětství a následné psychické poruchy, se kterými se zpěvačka celý život potýkala.

Yvonne Pokorná 16. ledna 2018

O příčinách náhlé smrti Dolores O’Riordan se zatím jen spekuluje. Zpěvačka, jejíž tělo bylo v pondělí 15. ledna nalezeno mrtvé v jejím hotelovém pokoji v Londýně, trpěla podle přátel v posledních týdnech nesnesitelnými depresemi.

Se svými duševními problémy se zpěvačka netajila a před pár lety se novinám dokonce svěřila s tím, že byla od osmi let sexuálně zneužívána někým, komu věřila, ale jehož jméno neprozradila.

Dolores Mary Eileen O'Riordan v dobách, kdy byla sexuálně zneužívána.

Dolores Mary Eileen O’Riordan v dobách, kdy byla sexuálně zneužívána.

“Když mi bylo sedm, přestěhovali jsme se do rušné obytné zástavby, kde tehdy byla spousta lidí. Matka hodně pracovala, aby měla z čeho zaplatit účty, a můj otec si ničeho nevšímal (následkem nehody utrpěl trvalé poškození mozku),” líčila, jak se stalo, že se na ní po čtyři roky beztrestně ukájel jistý muž. Dolores, jak známo, vyrůstala v katolické rodině. Se svým zážitkem se neodvážila nikomu svěřit. Cítila se provinile. “Myslíte si, že je to vaše vina,” vysvětlovala.

Sexuální zneužívání, které skončilo až v jejích 12 letech, zanechalo na duši dospívající dívky trvalý šrám. “Trpěla jsem anorexií, pak depresemi a nakonec se nervově zhroutila,” přiznala v roce 2013 v jednom rozhovoru. “Pociťovala jsem vůči sobě nenávist a odpor a nejradši bych se zabila,” popisovala své pocity. Anorexie byla podle ní určitá forma sebevraždy.

Dolores O’Riordan se členy kapely The Cranberries

Dolores O’Riordan se členy kapely The Cranberries

Přesto našla sílu jít dál. S vnitřními démony bojovala prostřednictvím hudby a písňových textů, které skládala. Velkou spásou jí byla rodina, jak sama uvedla. V roce 1994 se Dolores provdala za bývalého koncertního manažera kapely Duran Duran Dona Burtona a porodila mu tři děti. Často hovořila o tom, že mateřství je pro ni prioritou a také zdůrazňovala, jak se díky dětem její život změnil k lepšímu.

“Děti byly naprosto zásadní v mém procesu léčení,” řekla magazínu LIFE, když objasňovala způsob, jakým se pokoušela překonat své trauma. Nebylo to však lehké, zvláště její dcery v ní vyvolávaly nepříjemné zážitky na dobu vlastního dětství. “Když se na ně díváte, říkáte si, jak se někdo mohl takovým způsobem uspokojovat, chápete?” opáčila.

V roce 2011 zpěvačku zasáhla další rána, když její otec Terence zemřel na rakovinu. “Cítila jsem ho na chvíli kolem sebe. Cítila jsem, jak se mě pokouší chránit a komunikovat se mnou,” svěřila se loni hudebnímu časopisu Billboard. Další otřes utrpěla tři roky nato, když se jí po 20 letech rozpadlo manželství. Pár se rozešel krátce poté, co byla Dolores uvězněna a obviněna za napadení policistů během letu z New Yorku do Irska. Zpěvačka strážce veřejného pořádku mlátila, kopala do nich a plivala na ně, nic z toho si však nepamatovala. V lékařských zprávách vypracovaných pro soud stojí, že Dolores O’Riordan je duševně nemocná, má manickou poruchu a v době incidentu měla snížený úsudek. Také její matka tou dobou novinám sdělila, že Dolores se léčí na psychiatrii.

Loni zpěvačka přiznala, že v roce 2015 u ní byla diagnostikována bipolární porucha, u které dochází ke střídání depresivních a manických fází. “Na okrajích spektra jsou dva extrémy – buď jste extrémně v depresi a ztrácíte zájem i o to, co máte rádi, anebo máte super náladu,” přibližovala své stavy deníku Metro. Dlouhá léta před tím měla čas od času jen mírnější projevy mánie, ty pak ale nakonec trvaly jen tři měsíce a pak následoval hluboký propad do depresí. Na jejich adresu Dolores prohlásila: “Je to jedna z nejhorších věcí, které jsem zažila.”

https://www.youtube.com/watch?v=HiMxhwRGERk

Deníku The Belfast Telegraf O’Riordan odhalila, že se v roce 2013 pokusila předávkovat prášky. To, že pokus o sebevraždu přežila, si vysvětlila tím, že má zůstat naživu kvůli dětem. Zároveň ovšem přiznala, že má slabost pro alkohol, a když má špatný den, jednoduše sáhne po láhvi. Druhý den se pak cítí ještě hůř. Proto nemůže mít u sebe tabletky na spaní, protože v takové chvíli by jich užila. “Na turné bylo tak snadné si říci: ‚Nemůžu spát, dala jsem si pár panáků, možná bych si jednu pilulku vzala.‘ Pak si ale vezmeš další. Potom se neprobudíš,” naznačovala neblahé následky konzumace léků O’Riordan.

Poslední fotografie Dolores O’Riordan

Poslední fotografie Dolores O’Riordan

Na své fotce, kterou pár dnů před svou smrtí Dolores O’Riordan sdílela se svými fanoušky, vypadá nešťastně a vyčerpaně. Poslední tweet, který na svém účtu zanechala, zní: “Sbohem, Gio. Odjíždíme do Irska.” Pro její zarmoucené fanoušky dostala nyní tato slova úplně jiný význam.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu