válkaČeskoslovenskoobjevy

Sexuální revoluce: V roce 1978 se na trhu objevila první hračka, která se otevřeně hlásila k homosexualitě

Sexuální revoluce: V roce 1978 se na trhu objevila první hračka, která se otevřeně hlásila k homosexualitě
Zdroj: vintag.es

Přiznat se k homosexualitě je mnohdy vnímáno jako tabu i v dnešní době, natož v 70. letech. Přesto se i tenkrát našel jeden obchodník, který se nebál a pustil se do výroby první hračky otevřeně se hlásající k lásce ke stejnému pohlaví.

Simona Knotkova 30. listopadu 2018

V roce 1978 svět ještě nebyl připraven na sexuální revoluci a proti homosexuálům se konala tažení podporovaná významnými osobnostmi politické i kulturní scény. Americký obchodník Harvey Rosenberg měl však jasno – nastala ta pravá chvíle přijít na trh s první hračkou, která by se otevřené hlásila k homosexuální orientaci. Stvořil prototyp Kena, který na výšku měřil 33 centimetrů, oblečen byl do flanelové košile, úzkých džín a kovbojských bot, v uchu se mu blyštila náušnice, a hlavně – byl to gay.

„Není lehké přiznat si, kým skutečně jste. Vlastně to chce velký kus odvahy. Pamatujte ale – když to dokázal Gay Bob, dokážete to i vy,“ znělo poselství hračky, kterou si první zákazníci mohli objednat přes inzerát publikovaný v gay časopisech. Pobouření na sebe nenechalo dlouho čekat.

Zákazníci byli zděšení, organizace zaměřené proti právům LGBT komunity volaly na poplach a časopis Esquire nevinnou panenku opentlil takzvanou Dubious Achievement Award, výroční cenou, kterou od roku 1962 každoročně udílí „absurdnímu, zkaženému, egomaniackému, lživému, kleptokratickému či narcistickému chování“.

Rosenberg si ale za Kenem, který v sobě prý mísil vzhled Roberta Redforda a Paula Newmana, plně stál a nezalekl se nenávistné kampaně. Gayem Bobem chtěl muže osvobodit od jejich tradičních sexuálních rolí a povzbudit je v prosazování jejich pravé podstaty. A nejenom to. Sebevědomý Bob měl svým postojem dodat odvahu vlastně všem.

„Stejně jako boj za černošská práva a boj za ženská práva, také gayové nás mají co učit, a to odvaze postavit se a říct: ‚Mám právo být, kýmkoliv chci,'“ obhajoval svůj výtvor Rosenberg. Sám tehdy prožíval nelehké období, rozpadlo se mu manželství a jeho matka vážně onemocněla. Na výsluní ho měla znovu dostat panenka, do jejíž produkce vložil 10 tisíc dolarů.

V prvních dvou měsících se prodalo pouhých 2 tisíce kusů, ale popularitu si tím Rosenberg vysloužil jednoznačně. Později se hračka dostala i do kamenných obchodů, a navzdory odpůrcům tak vlastně mohla slavit malé vítězství. Její tvůrce ho oslavil náležitě a Boba doplnil v budoucích letech dalšími přírůstky – Machem Martym, Ředitelem Eddiem, Úzkostlivým Alem a Heterosexuálním Stevem, který nosil modré obleky a bydlel na předměstí. Následovaly panenky Stylová Fran, Osvobozená Libby a Nervózní Nelly.

Další články

Zavří­t reklamu