válkaČeskoslovenskoobjevy

Sexuální otrokyně měly sex i se 100 muži za den, jeden se nyní omluvil

V New Yorku v Univerzitě Stony Brook je k vidění výstava o sexuálních otrokyních za druhé světové války, které byly nuceny sloužit v japonských nevěstincích. Výstava se jmenuje „Hledá se žena utěšitelka“ – Comfort Woman Wanted.

Tomáš Chalupa 14. ledna 2015

Korejská výtvarnice a umělkyně žijící v New Yorku Chang-Jin Lee prostudovala případy 200 žen a dívek, které byly za druhé světové války násilně donuceny k prostituci v japonských armádních bordelech. Rozhodla se, že jejich tragické osudy musí poznat veřejnost, a uspořádala proto výstavu na toto téma v New Yorku.

Přestože se Japonci z počátku snažili získat pro své vojáky prostitutky pomocí inzerátů (odtud Hledá se žena utěšitelka), měl tento způsob jen velmi malý efekt, a tak armáda přistoupila k brutálnějším způsobům. Začala ženy, dívky a někdy dokonce i děti jednoduše unášet z okupovaných území nebo ze zajateckých táborů. Ženy byly dopraveny do jakýchsi utěšovatelských rezortů, což byl shluk chýší, kam chodily celé vojenské jednotky. Žena musela obsloužit průměrně 50 až 100 mužů za den.

Je zajímavé, že k výstavě se vyjádřil dokonce i jeden bývalý voják, který nejen popsal, jak to na takových místech chodilo, ale také se jako vůbec první jednotlivec za své chování za války omluvil. Jmenoval se Jasuji Kaneko. „Ženy byly v chýších oblečeny jen do kimona. Většinou seděly nebo ležely, kouřily cigarety. Před jejich chýšemi byla fronta vojáků. Chodili jsme po jednom. Vsunul jsem penis do ní a během několika minut s ní měl takto sex. Žádné objímání nebo líbání, někdy jsme si ani neviděli do obličeje. Pak jsem odešel a hned po mě vešel další. Tak to šlo celý den. Mojí jedinou nadějí je, že už lidstvo nebude nikdy nic podobného opakovat.“

Emah Kastima byla vojáky unesena, když ji bylo pouhých 17 let přímo před očima své rodiny. Vzpomíná, že někdy byli vojáci opravdu krutí. „Nejen že s námi souložili, ale také nás bili. Prostě jen tak, že se jim chtělo. Nemělo to žádný jiný důvod. Bylo to opravdové utrpení.“

Japonsko se sice po válce ženám omluvilo, ovšem na druhou stranu stále plně neuznalo rozsah a násilný způsob, jakým byly ženy k této práci nuceny. Japonci tvrdí, že mnoho žen se přihlásilo dobrovolně na základě inzerátů a byly za svou práci placeny. Výstava v New Yorku ukazuje, že to není pravda.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu