válkaČeskoslovenskoobjevy

Sex podporuje v lidech náboženské cítění, tvrdí studie

Sex podporuje v lidech náboženské cítění, tvrdí studie
Zdroj: dailymail.co.uk

Při sexu se v těle produkuje "hormon lásky" oxytocin. Ten podle výzkumníků z Dukeovy univerzity v Severní Karolině také u lidí zvyšuje náklonnost k náboženství.

Tomáš Chalupa 2. října 2016

Oxytocin se podle studie projevuje zvýšenou empatií, citlivostí, altruismem, ale také pobožností, a to zejména u mužů. Je třeba dodat, že oxytocin se neprodukuje jen při sexu, ale také při kojení a v těhotenství. To se ale mužů příliš netýká.

„Chtěli jsme přijít na kloub biologické podstatě faktorů, které mohou způsobovat náboženské prožitky,“ říká psycholožka a členka výzkumného týmu Patty Van Cappellenová. „Oxytocin se zdá být částí způsobu, jakým naše tělo podporuje náboženství,“ dodává. Znamená to, že sklon k náboženství je nám částečně dán biologicky.

Muži, kterým byl podán oxytocin, tvrdili, že je pro ně náboženství důležité a že věří v osud. Vyjadřovali jednotu s ostatními lidmi a všemi živými bytostmi. Byli zkrátka plní lásky, empatie a také víry v boha. Studie se bohužel nezabývala stejným tématem u žen, přestože v jejich těle se produkuje mnohem více oxytocinu než u mužů. Je to každopádně téma na další výzkum.

Sex tím každopádně dostává zcela nový, duchovní rozměr. Onen tolik zprofanovaný výkřik „ó bože“, který často provází milostní akt, tak možná neznamená ani tak sexuální vzrušení jako náboženskou extázi pod vlivem oxytocinu.

Další články

Zavří­t reklamu