válkaČeskoslovenskoobjevy

Severoatlantský oceánský proud se může zastavit, změní to počasí na celé století

Severoatlantský oceánský proud se může zastavit, změní to počasí na celé století
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci už delší dobu podrobně studují Severoatlantský oceánský proud. Domnívají se totiž, že existuje riziko, že se tento proud zastaví, což by mělo globální důsledky pro celou planetu.

Tomáš Chalupa 19. února 2020

Proud transportuje teplou vodu z Mexického zálivu k břehům Evropy. Díky němu máme u nás na kontinentu velmi příjemné mírné klima. Ale v současnosti se proudu staví do cesty masy studené vody, které tají v Grónsku, a také velké velké dešťové srážky. Vědci se obávají, že setkání těchto dvou vodních mas může Severoatlantský proud zcela zastavit. Teplá voda by pak k Evropě nedoputovala a kontinent by se ochladil.

Vědci se domnívají, že existuje zhruba patnáctiprocentní šance, že dojde k částečnému zastavení proudu. I to by mohlo mít nedozírné následky a ovlivnilo by to počasí v Evropě na další stovku let. Odborníci z univerzity v Utrechtu provedli počítačovou simulaci, která naznačuje, že proud se zřejmě nikdy úplně nezastaví (nebo šance na tuto situaci je velmi malá), ale i částečné oslabení proudu bude mít vliv na počasí v Evropě.

Severoatlantský proud je důležitý zejména pro Brity, Švédy, Nory a další severské země. Otepluje totiž jejich podnebí zejména v období zim. Pokud by došlo k zastavení proudu, zimy na severu Skotska, v Irsku, Švédsku nebo Norsku, případně dalších zemích by byly mimořádně chladné.

O tom, že Severoatlantský proud coby významný přepravník tepla začíná zadrhávat, se mluví už delší dobu. Vědci z Cambridge v roce 2018 zjistili, že Severoatlantský proud zůstával mezi rokem 400 a 1850 poměrně stabilní. Pak ale citelně zeslábl. Jeho rychlost klesla o šestinu až pětinu. Existují ještě nejméně další dva velké výzkum tohoto proudu a prakticky všechny mají stejný závěr – Severoatlantický proud není v dobré formě, zpomaluje, ředí se a mění se. Vědci se jen liší v určení příčin a důsledků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu