válkaČeskoslovenskoobjevy

Setkání gigantů: dva poslední Lancastery se po 50 letech proletěly nad Velkou Británií. Zřejmě naposledy

+ 2 fotky+ 3 fotky

Na světě existují poslední dva bombardéry Lancaster, které jsou schopné letu. Jeden je v kanadském Muzeu válečného letectva, druhý ve Velké Británii. A právě v Británii se po padesáti letech oba stroje potkaly znovu na nebi, při tradiční letecké přehlídce k výročí Bitvy o Británii. Historický okamžik si nenechali ujít příslušníci tehdejších posádek, veřejnost, letečtí nadšenci i státní činitelé. Ti všichni tak vzdali hold letadlu, které významně přispělo k vítězství ve druhé světové válce. Pohled na dva čtyřmotorové stroje, majestátně letící nad anglickou krajinou, je úchvatný. Vznikl z toho dokumentární film nazvaný Spojení gigantů.

Tomáš Chalupa 12. dubna 2015

Čtyřmotorové bombardéry Avro Lancaster byly podle mnohých nejlepšími bombardéry, jaké za druhé světové války Velká Británie měla. Byly to tažné koně bombardovací ofenzivy RAF nad Německem, při níž Británie přišla o více než tisíce těchto strojů.

Tato letadla se vyráběla nejen ve Velké Británii, ale licenčně také v Kanadě. Lancastery byly natolik kvalitní stroje, že se využívaly i po válce. RAF je používala k hlídkování v rámci pobřežního letectva, nasazovali je také Francouzi ve svých koloniích v Tichém oceánu. Leon Evans, který pilotoval poslední kanadský Lancaster, říká:

„Od těch dob spolu nikdy dva Lancastery neletěly. A je to asi i naposled, protože u obou strojů už končí jejich povolená letová doba. Na tom našem, kterému říkáme Vera, už je nalétáno 4 500 letových hodin.“

I toto letadlo sloužilo po válce jako hlídkové pro Kanadské letectvo. Na jeho palubě letěl i režisér Peter Jackson, který hodlá o Lancasterech natočit film.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu