válkaČeskoslovenskoobjevy

Sesuvy půdy vynesly na povrch podivné kameny. Vypadají jako obří šachové figurky

Sesuvy půdy vynesly na povrch podivné kameny. Vypadají jako obří šachové figurky
Zdroj: news.detik.com

Nedávné sesuvy půdy na západě Jávy vynesly na světlo světa podivné kamenné objekty, které svým tvarem připomínají šachové figury. Ležely roztroušené v zemi v Ciletuh Geoparku v Sukabumi na Západní Jávě.

tyrion 20. června 2016

O tom, že půl až metr vysoké kameny připomínají figurky střelce, jezdce, pěšáka nebo věže, informoval média Ahmad Rijadi, šéf turistiky, kultury, mládeže a sportu v Sukabumi. Nicméně místní expert na prehistorii Lutfi Jondri po zhlédnutí fotografií prohlásil, že nepůjde o šachové figury. “Nejsou to šachy, i když to tak vypadá,” uvedl. “Tyto kamenné objekty možná byly součástí nějakého chrámu z klasického období hinduismu nebo buddhismu. Víme, že hinduisticko-buddhistická kultura se šířila po Západní Jávě během 4. a 5. století. Je tak možné, že dorazila i do jižní části Západní Jávy.”

Podle archeologa Aliho Akbara je zřejmé, že kameny byly záměrně opracovány do specifických tvarů. Buď tvořily špici nějakého chrámu nebo byly částí nějakého ohrazení nebo zábradlí.

“Takováto bariéra naznačuje, že šlo o místo velkého významu,” upozornil Akbar. Kameny mohly ohrazovat důležitou budovu, ať už vzdělávací, náboženskou, nebo patřící nějaké významné osobě. V těchto dobách se domy stavěly z bambusu a jiných materiálů snadno podléhajících zkáze.

Oblast Ciletuh Geoparku se nyní stala magnetem lovců památek. Jeden z nich už se nechal slyšet, že nedaleko nálezu objevil něco, co vypadá jako zdi chrámu.

Ať už nalezené kameny spadají do hinduisticko-buddhistické či islámské éry, případně až do pravěku, jedno je jisté. Tyto artefakty vyžadují řádný výzkum a konzervaci. To se však zatím neděje. Místo toho bylo již mnoho z nich odvezeno nebo rovnou ukradeno. Pokud toto naleziště nebude chráněno, pravděpodobně všechny nálezy skončí v rukou sběratelů památek a o jejich původu se nedovíme nic.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu