válkaČeskoslovenskoobjevy

Šestý prezident USA John Q. Adams věřil v mužíčky uvnitř naší zeměkoule a sponzoroval jejich hledání

Šestý prezident USA John Q. Adams věřil v mužíčky uvnitř naší zeměkoule a sponzoroval jejich hledání
Zdroj: unsplash.com

Aby nedošlo k nějaké mylné domněnce: John Quincy Adams byl člověkem velmi vzdělaným. Svého času patřil mezi harvardské premianty a dodnes je považován za jednoho z nejlepších diplomatů americké historie. K jedné věci měl ale takový lehce kontroverzní přístup.

Marta Šindlauerová 22. září 2020

John Q. Adams – velký přívrženec přírodních věd a muž zvídavého ducha – totiž věřil v to, že je střed Země dutý a že se uvnitř skrývá nějaký další svět, který také obývají živé bytosti (zdravíme Neználka na Měsíci!). Během svého čtyřletého mandátu mezi lety 1825 až 1829 na základě svého přesvědčení podporoval a financoval výzkumnou expedici, která měla za úkol prozkoumat, zda se pod zemským povrchem opravdu skrývá další planeta obývaná lidmi – nebo vlastně čímkoli, s čím by se dalo spřátelit. Ostatně nesmíme zapomínat na to, v jaké době politik žil.

Tehdy nebyla představa pekla, ve kterém se smaží hříšníci – nebo obecně podsvětí – nikterak přitažená za vlasy. Rozšířený názor tehdejší doby této teorii ještě nahrával: protože nebyly zemské póly prozkoumány (k tomu došlo až na začátku 20. století), nikdo nikdy neviděl, jak to tam vlastně vypadá, a bylo proto snadné si představit, že se v jejich blízkosti nebo přímo v nich ukrývají tajemné vchody do středu Země, nebo že tam je onen bájný konec světa. Největším oficiálním podporovatelem této teorie byl americký voják a učitel John Symmes.

Symmes to myslel smrtelně vážně a nechal celou Amerikou kolovat pamflet, v němž hledal sto dobrovolníků, kteří by se s ním vydali na vzrušující cestu přes Sibiř až na sever za hledáním „díry“ do podzemí, jež by vedla do „země plné chutné krmě a přívětivých zvířat, ba možná i lidí“. Mnozí se tomu tehdy vysmívali, ale když na expedici významně přispěl prezident Adams, smích je poněkud přešel.

Jenže co se nestalo – než se výprava vůbec dala dohromady a než bylo všechno připraveno, Adams byl v roce 1829 zproštěn prezidentského úřadu a jeho nástupce Andrewa Jacksona nějaká pofidérní díra v zemi vůbec nezajímala. Symmes se tak za svého života objevu vstupu do středu země bohužel nedočkal. A my už dnes víme, že uvnitř zeměkoule opravdu nikdo nebydlí.

Další články

Zavří­t reklamu