válkaČeskoslovenskoobjevy

Sestry Trungovy se staly národními hrdinkami Vietnamu, tři roky odolávaly čínské invazi

Sestry Trungovy se staly národními hrdinkami Vietnamu, tři roky odolávaly čínské invazi
Zdroj: thevintagenews.com

Trung Trac a Trung Nhi, tak se jmenovaly dvě sestry, které v čele vojsk odolávaly po tři roky čínskému vpádu. V roce 40 našeho letopočtu totiž Vietnamská provincie zahájila revoltu a obě sestry se postavily do jejího čela.

Tomáš Chalupa 1. června 2019

Vietnam tehdy spadal po čínskou říši a vládl mu guvernér To Dinh. Mnoho Vietnamců si dodnes myslí, že pokud by obě sestry nezahájily boj proti tomuto guvernérovi, nikdy by žádný Vietnam ani vietnamský národ nevznikl.

Trung Trac byla ženou mocného šlechtice Thi Sacha, který stál proti Číňanům. Číňané jej ale porazili a popravili jako exemplární případ pro všechny, kteří by se pokusili proti čínské nadvládě postavit. Jenže Číňané nepočítali s reakcí Trung Trac. Ta osobně objela všechny šlechtice a velmože, aby společně postavili armádu a postavili se Číňanům.

Do povstání se zapojilo 62 měst a vesnic a Trung Trac byla prohlášena královnou nově ustavené vietnamské říše. Je zajímavé, že většina vojáků v armádě byly ženy. K povstání se připojila i Trung Nhi. Obě sestry v čele neobvyklé armády dobíjely jednu pevnost a citadelu za druhou. Číňané ztráceli ve Vietnamu rychle půdu pod nohama.

Čína proti nim vypravila několik armád, které měly získat provincii zpět, ale sestry a jejich vojska dokázaly po tři roky tyto útoky odrážet. V roce 42 ale vyrazil na další útočnou výpravu čínský generál Ma Juan. Podařilo se mu několikrát armády rebelů porazit a podle historiků i zajmout obě sestry, které nechal okamžitě popravit. Podle některých zdrojů stihly obě sestry spáchat sebevraždu, ale o této verzi neexistují žádné důkazy. Existuje i zajímavá, byť poněkud nepravděpodobná verze, jak proběhla osudová bitva. Čínští vojáci prý dostali rozkaz bojovat nazí. Ženy byly z této situace natolik nesvé, že se často od nahých mužů odvracely a ti je dokázali snáze porazit.

Každopádně Číňané dokázali vojenskou porážkou povstání obnovit svou přes dvě století trvající nadvládu nad územím Vietnamu. Dodnes jsou ale obě sestry oprávněně považovány za národní hrdinky a symbol svobody této země. Byly to ony, kdo jako první dokázal pozvednout meč proti Číně a dokonce ji po tři roky porážet.

Dnes jsou po celé zemi rozesety sochy obou sester jedoucích na válečném slonu, které mají připomínat jejich slavná vítězství.

Další články

Zavří­t reklamu