Sedm sester Sutherlandových se nejraději fotilo zezadu.

Sedm sester Sutherlandových se nejraději fotilo zezadu. | zdroj: www.collectorsweekly.com


Sestry Sutherlandovy byly prvními americkými celebritami. Proslavily je proklatě dlouhé vlasy

TÉMATA: celebrity | historie účesů

user-avatar

Blondie

22. 04. 2015 | 15:30

Tak zatímco dnes největší pozornost veřejnosti sklízejí celebrity s co nejkratšími šortkami či sukněmi a nejhlubšími výstřihy, na konci 19. století si stačilo rozpustit vlasy. Museli jste je ale mít hodně husté a dlouhé až na zem. Jako sestry Sutherlandovy.

Sarah, Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Dora a Mary. Sedm sester Sutherlandových lze bez nadsázky označit za vůbec první americké celebrity. Svými fotkami i skandály plnily přední stránky novin. Vyprodávaly sály, ucpávaly ulice zástupy svých fanoušků. Všichni je chtěli vidět, ženy si přály být jako ony, muži je toužili dostat do postele. V době, kdy většina žen dřepěla doma a finančně závisela na manželích, ony vydělávaly miliony a mohly si dovolit ten luxus zůstat svobodné. To všechno díky svým neskonale dlouhým kadeřím.

Příběh sester Sutherlandových se zpočátku podobá pohádce o Popelce. Vyrůstaly na rodinné farmě v Cambrii, byly chudé, bydlely ve srubu, chodily v ošuntělém oblečení a bosé vyháněly krůty na pastvu. Jejich matka jim vtírala do vlasů tak nepříjemně páchnoucí olej, že se jich všichni štítivě stranili. Jenže právě díky matčině péči jim vlasy požehnaně rostly a sílily.

Sedm sester Sutherlandových s bratrem

Když matka zemřela, naznal vdovec Fletcher, že jejich dcer by byla na farmě škoda, a protože krásně zpívaly, zařídil jim vystupování po kostelích, na trzích i v místních divadlech. Časem se však ukázalo, že publikum mnohem více fascinovaly dlouhé vlasy dívek než jejich vokály. Když si je totiž rozpustily, sahaly jim až ke kotníkům a při chůzi vlály za nimi jak vlečka. Stačilo na jevišti zatřást vlnící se hřívou a publikum v úžasu vzdychalo. Nejdelší vlasy měla Victoria, od čela až po konečky její vlasy měřily přes 2,1 metry. Když se délka vlasů všech sester sečetla, dělalo to dohromady skoro 11,3 metrů. To je pasovalo na rodinu s nejdelšími vlasy na světě.

Nabídky do kabaretů a cirkusů na sebe nenechaly dlouho čekat. S nálepkou sedmi nejkrásnějších divů světa pak objížděly Spojené státy křížem krážem. Jejich otec se ukázal coby důvtipný obchodník, když přišel s nápadem vyrábět a prodávat zázračnou vodu na vlasy, po které měly rychleji růst a houstnout vlasy. Lahvička s vlasovým elixírem sice stála půldruhého dolaru, což se tehdy rovnalo téměř dvoutýdenní mzdě, přesto šla dobře na odbyt a peníze se tak jen hrnuly. Když sestry Sutherlandovy zrovna nevystupovaly v cirkuse nebo po koncertních sálech, cestovaly po světě a dělaly živou reklamu na svoji vlasovou vodu. K té časem přibyly i další kosmetické produkty jako hřebeny, barvy na vlasy nebo mycí prášek na vlasy.

Obal od zázračné vody na vlasy

Vydělaných peněz si dlouhovlásky uměly královsky užívat. Po otcově smrti si na místě bývalé rodinné farmy vystavěly opulentní sídlo ve stylu rokokového zámečku s pokoji vykládanými dřevem a s křišťálovými lustry. Jako první ve svém regionu si pořídily koupelnu s tekoucí teplou vodou. Každé z nich sloužila zvlášť jedna služka, starající se o jejich dlouhé kadeře.

Čím víc vydělávaly, o to výstředněji žily. Navenek sice působily jako spořádané, vychované křesťanky, ale za zavřenými dveřmi se oddávaly prostopášnostem, opíjely se, užívaly drogy, hádaly se do krve. O jejich divokých večírcích si lidé vyprávěli široko daleko a jen se dovtipovali, co se při nich dělo – zda skupinové sexuální orgie, spiritistické seance nebo satanské obřady.

Nejdéle ze všech dcer žila Grace. Dožila se 92 let.

Jenže nic netrvá věčně. Nejprve zemřela Naomi, po ní Isabella. S Victorií se zbytek sester rozkmotřil kvůli tomu, že se v padesáti provdala za devatenáctiletého mladíka. Dora zahynula během výletu do Los Angeles, kdy se sestry pokusily prorazit do Hollywoodu. Jenže největší smrtelný úder zasadila kdysi slavnému septetu móda krátkých vlasů. Milé dlouhovlásky najednou byly zoufale out a všem k smíchu. Zdroje příjmů totálně vyschly, až neměly ani na jídlo a musely se vystěhovat ze svého „panství“, které mezitím chátralo a v roce 1936 pak vyhořelo do základů. V plamenech skončily i všechny fotky a jiné připomínky jejich slávy.

Mary skončila v ústavu pro duševně choré a Grace zemřela jako poslední ze sester v naprosté chudobě. Ačkoliv si sestry v době své slávy budovaly vlastní mauzoleum, byla Grace pohřbena v neoznačeném hrobě. Sedm vlasatých divů světa skončilo v propadlišti dějin – takový byl, je a bude osud i mnoha jiných obskurních celebrit.  

user-avatar

Blondie

22. 04. 2015 | 15:30

Zavří­t reklamu