válkaČeskoslovenskoobjevy

Šestiletá dívka se podílela na vědecké studii o sovách

Šestiletá dívka se podílela na vědecké studii o sovách
Zdroj: abc.net

Je jí teprve šest let, ale její jméno se už objevilo ve vědecké studii. Řeč je o Grace Fulton, malé Australance, která zkoumá sovy.

Simona Knotkova 27. dubna 2020

K výzkumu sov se Graham nedostala náhodou. Na tomto poli už totiž působí její otec, ekolog a badatel z Queenslandské univerzity, Graham Fulton. Ten sbírá data o sovách z okolí Brisbane. Na své výpravy začal brzy vodit i svou dceru.

„Byly jí teprve čtyři roky, když se mnou začala trávit noci v deštném pralese, kde jsme hledali sovy. Teď zná všechna jejich volání. Jako každý jiný rodič, rád zahrnuji svou dceru do aktivit, o kterých si myslím, že jsou krásné, a chození do deštného pralesa v noci je velmi krásné,“ nechal se slyšet muž.

Chozením do lesa však činnost Graham nekončí. Na výzkumu sama přispěla svým sledováním, a proto ji muž uvedl jako jednoho z autorů v následné studii, která vyšla v Pacific Conservation Biology.

„V jedné práci dostala hlavní autorství, v druhé je uvedena jako spoluautorka, protože si všimla, co ptáci dělají a měla odvahu je sledovat. Domnívám se, že je nejmladší vědkyní v naší zemi. Jistě to nevědět nemůžu, ale myslím si to. Společně jsme chtěli zjistit, jak se sovy a další noční ptáci chovají v hustě obydlených městských částech ve srovnání s listnatými a divokými místy, jako je třeba Mount Glorious. Nebylo překvapením, že na předměstí Brisbane byl výrazný nedostatek sov. Ve srovnání s bujným deštným pralesem v Mount Glorious je tato lokalita na sovy skutečně chudá,“ vypráví Fulton.

Přítomnost malé dívky ve vědecké práci zaujala australská média. Právě jim se Graham svěřila se svou oblibou konkrétních živočichů i s budoucími plány: „Mám ráda sovy, protože jsou hebké a díky tomu můžou létat potichu. Taky se mi líbí pijavice. Legračně se pohybují a sají vám krev. Jednou bych chtěla zkoumat motýly.“

Sám Graham Fulton ji odmítá do čehokoliv tlačit a zkrátka si vyčká, zda se její láska k přírodě v dalších letech nějak rozvine. „Budu ji vodit do lesa a pokud se pak dostaví i zbytek, jedině dobře,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu