válkaČeskoslovenskoobjevy

Sériový vrah John Christie a tragická poprava Timothyho Evanse

Sériový vrah John Christie a tragická poprava Timothyho Evanse
Zdroj: walesonline.co.uk

Poprava Timothyho Evanse je jedním z největších selhání justice v dějinách. Je také důkazem, že trest smrti může vést k naprosto tragickým omylům, které nelze nijak napravit.

Tomáš Chalupa 4. května 2021

Pětadvacetiletý Timothy Evans byl obviněn z vraždy své ženy a dcery. Nic horšího se asi žádnému otci a manželovi nemůže přihodit, pokud je nevinný. A přesně to Evans byl. Evans se přitom u soudu hájil zcela správně. Nevraždil on, ale jeho soused bydlící v domě o patro níže jménem John Christie. Jenže porota Evansovi neuvěřila a odsoudila ho k smrti oběšením. Po třech letech se zjistilo, že Christie je sériový vrah.

Evans si vzal svou ženu Berly v roce 1946. Žili na Rilllington Street v Notting Hillu jako dva spokojení novomanželé. Právě tam se setkali se svými sousedy, Ethel a Johnem Christieovými. Christie byl za války policejním důstojníkem. Byl ale také nějakou dobu ve vězení za krádež auta. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by to měl snad být nějaký násilník.

Timothy Evans s manželkou Beryl, která drží v náručí jejich dceru Geraldine

Timothy Evans s manželkou Beryl, která drží v náručí jejich dceru Geraldine

Ovšem Evansovým se začalo po čase manželství rozpadat. Chyběly peníze, Evans hodně pil, a dokonce ani narození dcerky Geraldine situaci nezlepšilo, spíše naopak. V roce 1949 Beryl otěhotněla podruhé, ale raději šla na potrat. O týden později zalarmoval Evans policii. Jeho žena zemřela za podivných okolností.

Evans se při výslechu přiznal, že namíchal své ženě směs, která měla způsobit potrat. Ale zřejmě zabila i ji samotnou. Pak ale změnil výpověď s tím, že to byl Christie, kdo se nabídl, že provede potrat. Když se Evans vrátil z práce a chtěl se zeptat, zda jeho žena již podstoupila zákrok, Christie mu oznámil, že Beryl zemřela v průběhu zákroku.

Jelikož potraty byly v té době v Anglii nelegální, Christie řekl Evansovi, že by měl rychle opustit Londýn. Také by se měli postarat o tělo a najít pěstouny pro Geraldine. Spousta věcí se musela zařídit a bude lepší, když u toho Evans nebude.

John Christie a jeho žena Ethel

John Christie a jeho žena Ethel

Evans skutečněně odjel do Walesu za příbuznými, ale hned se vrátil. Christie mu ale odmítl ukázat Geraldinu, a tak nakonec zavolal policii. Ta prohledala okolí domu a našla mrtvolu Geraldine i Beryl. Patolog prohlásil, že obě byly uškrceny.

Evans tvrdil, že netušil, že jeho dcera je mrtvá, dokud mu to neřekla policie. Myslel si, že je stále s Christiem, který mu ale bránil se s ní vidět. Byl v šoku. Když se ho policie ptala, zda se cítí zodpovědný za obě vraždy, odpověděl: „Ano, ano.“ Je potřeba říct, že to nebylo přiznání a otázka nezněla, zda je zabil, ale zda se za jejich smrt cítí zodpovědný.

Přesto byl obviněn z dvojnásobné vraždy a odsouzen. Marně se dovolával u soudu toho, že Christie je vrah. Ten odmítl, že by se smrtí obou měl cokoliv společného, a to soudu zjevně stačilo. Ani policie Christieho nepodezřívala, a to i přes to, že měl kriminální minulost. Pomohl mu fakt, že za války sloužil u policie, a byl tak pro soud věrohodnější než Evans. Ten byl shledán vinným a 9. března roku 1950 oběšen v pentonvillské věznici v Londýně.

Timothy Evans

Timothy Evans

O tři roky později žil Christie stále ve stejném domě, kde došlo k vraždě. Majitel domu nechal bydlet v domě ještě dalšího nájemníka a řekl mu, že může používat Christieho kuchyň. V té našel náhodou tři mrtvá těla. Přivolaná policie našla další tři mrtvoly pod podlahou. Jednou z mrtvol byla i Christieho žena Ethel.

22. června roku 1953 byl u stejného soudu, který odsoudil Evanse, souzen Christie. Ten vše přiznal včetně vraždy Beryl Evansové. Jenže porota došla k závěru, že k této vraždě se přiznal účelově, protože to hrál na nepříčetnost. Přiznáním k vraždě, kterou nespáchal, měl tuto linii obhajoby posílit. Soudci nadále trvali na tom, že v případě Evanse rozhodli správně.

15. července byl Christie oběšen. Veřejnost se ale o jeho přiznání ohledně Beryl nedozvěděla nic. Teprve v roce 1966 se rozjely hned dvě nová vyšetřování Evansova případu a v tom samém roce byl prohlášen za nevinného. V roce 2003 jeho sestra obdržela finanční kompenzaci za chybu justice. V Británii je dodnes Evansův případ považován za jedno z nejhorších selhání justice v novodobých dějinách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu