válkaČeskoslovenskoobjevy

Šerif Patt Garrett dostal legendárního Billyho Kida, sám skončil s kulkou v zádech

Šerif Patt Garrett dostal legendárního Billyho Kida, sám skončil s kulkou v zádech
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Známých lapků a padouchů Divokého západu je spousta, ale muži na správné straně zákona tolik slavní nejsou. Výjimkou je Patt Garrett, který patřil k opravdovým špičkám v oboru.

Tomáš Chalupa 29. července 2019

Patrick Floyd Jarvis Garrett se narodil 5. června roku 1850. Jeho otec vlastnil bavlníkovou plantáž v Louisianě, kde Patrick vyrůstal s dalšími pěti sestrami a jedním bratrem. Šest let pracoval jako kovboj v Dallasu. V roce 1876 byl na lovu bizonů, když se dostal do hádky s jiným lovcem Joem Briscoem. Jak už to na Divokém západě chodilo, vše vyřešily kolty a na konci přestřelky zůstal Briscoe ležet mrtvý.

Poté se Garrett přesunul do Nového Mexika, kde opět pracoval hlavně se stády dobytka. Později si otevřel vlastní saloon a také se oženil. Vypadalo to, že ho čekají klidné roky po boku své ženy a stále početnější rodiny (nakonec měli devět dětí).

V roce 1880 byl ale zvolen šerifem v Lincoln County a začal se s vervou věnovat vymáhání zákona. Hlavním cílem bylo dopadnout padoucha Billyho Kida. Garrett se na to tak těšil, že přiměl dosluhujícího šerifa Kimballa, aby jej jmenoval prozatímním šerifem dříve (do úřadu měl nastoupit až po novém roce), a ihned se vydal po jeho stopě. Získal také přípis, který jeho jurisdikci rozšiřoval i do jiných států unie.

30. listopadu oblehl Garrett a jeho muži farmu Bosque Grande, kde se měl Billy Kid nacházet. Ten tam ale nebyl, a tak se podařilo zatknout jen jeho komplice Johna Webba, usvědčeného vraha a zloděje koní George Davise.

V prosinci dostal Garrett zprávu, že Billy a jeho muži míří k Fort Sumneru. Garrett tedy připravil léčku. Věc ale dopadla trapasem, Garrettovi muži si spletli Billyho Kida s jedním z jeho kumpánů, kterého sice zastřelili, ale zbytek party unikl.

Ale ne nadlouho. Po třech dnech pronásledování obklíčil Garrett uprchlou skupinu u Stinking Springs. V boji byl zastřelen jeden z Billyho lidí, zbytek byl zajat, a to včetně vůdce bandy. Soudce Warren Bristol Billyho Kida odsoudil k smrti oběšením. Než byl ale rozsudek vykonán, Billy utekl.

V červenci následujícího roku se Garrett dozvěděl, že Billy se zdržuje v Novém Mexiku v jednom domě patřícím Pedru Maxwellovi. Pro něj Garrett kdysi pracoval jako honák. Garrett přijel v noci k domu a ukryl se v kuchyni. Billy se probudil a šel do kuchyně pro něco k snědku. Spatřil postavu a zeptal se: „Kdo je to?“ Odpovědí mu byly dva výstřely, a jeden z nejslavnějších banditů Divokého západu byl mrtev.

Ovšem místo oslav se dočkal Garrett jen odsudků. Veřejnost totiž hltala Billyho eskapády a historiky a fandila mu více než suchopárnému šerifovi. Navíc způsob, jakým ho dostal, byl považován za nečestný, až zákeřný. V očích mnohých byl Garrett zbabělec, a nebyl kvůli tomu znovu zvolen šerifem.

Jeho život pak nabral podivný směr. Začal hodně pít, prohrával velké sumy v kartách a nakonec zbankrotoval a musel prodat veškerý svůj majetek. Poslední záblesk starých časů bylo jeho osobní angažování se v případu zmizelého plukovníka Jenningse Fountaina a jeho devítiletého syna. Jejich únosce nedokázali najít ani apačští stopaři, ani slavní Pinkertonové. Garrett to dokázal a identifikoval čtveřici únosců. Shromažďování důkazů mu zabralo dva roky, ale nakonec skončili všichni před soudem a byli odsouzeni za vraždu Fountaina a jeho syna.

Garrett nakonec zahynul kvůli banálnímu sporu o svůj ranč. Byl zastřelen ze zálohy, když se zdráhal přistoupit na podmínky dohody s Jessem Brazelem, který měl ranč v pronájmu a od kterého jej chtěl Garrett koupit zpět. Přestože se Brazel sám k vraždě přiznal, byl soudem osvobozen. K soudu se totiž nedostavil klíčový svědek, a nebyl tak nikdo, kdo by mohl vraždu dosvědčit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu