válkaČeskoslovenskoobjevy

Seppuku, rituální čestná sebevražda japonských válečníků

Seppuku, rituální čestná sebevražda japonských válečníků
Zdroj: ancientpages.com

Seppuku, někdy též nepřesně nazývaná harakiri, je sebevražda, kterou praktikovali japonští válečníci už od dob středověku. Byl to jediný způsob, jak si zachovat čest po porážce v poli nebo v bezvýchodné situaci.

Tomáš Chalupa 26. března 2018

Seppuku znamená česky krájení žaludku na plátky. Lze jej provádět pouze samurajským mečem. Celý koncept rituální sebevraždy vychází z japonské tradice, která má počátek v 11. století. V tomto období vládla Japonsku mocná třída válečníků, kteří byli součástí rodů a klanů a byli často nezávislí na vládě. Tento stav vedl k občanské válce v 15. a 16. století a právě v tomto období došlo také k dalšímu rozvoji tradice seppuku.

Přitom seppuku bylo oficiálně zakázáno hned dvěma dekrety – jeden byl vydán v roce 1603 a další v roce 1663. Od té doby nebyla seppuka podporována státem a zůstala v povědomí jako tradice, která se už nepraktikuje. To se ale změnilo za Tokugawova šógunátu. Ten sice také oficiálně seppuku nepodporoval, ale současně jej vtělil do kodexu Bušidó, což byl soubor pravidel, kterými by se měl řídit každý samuraj.

Ať už byl oficiální status jakýkoliv, seppuku bylo stále praktikováno. Rituál byl chápán jako vznešený způsob odchodu ze světa, jako privilegium vyhrazené pouze vznešeným členům společnosti. Seppuku bylo dokonce nabízeno zajatým nepřátelům, aby tak sami mohli odejít ze světa čestným způsobem.

Znovu bylo seppuku zakázáno v roce 1896. Ovšem za druhé světové války seppuka opět zažila renesanci, kdy japonští generálové po prohraných bitvách nebo obklíčeni na ostrovech, které měli bránit, páchali tyto sebevraždy.

Posledním člověkem, který prokazatelně spáchal seppuku, byl spisovatel, herec, režisér a scénárista Juko Mišima. Mišima byl zakladatel Štítové společnosti, soukromé milice, která fungovala podle starých samurajských zásad. Mišima a jeho bojovníci se v roce 1970 pokusili o státní převrat, když obsadili japonskou vojenskou základnu a vzali důstojníky jako rukojmí. Jejich akce ale selhala a Mišima spáchal seppuku.

V moderní japonské společnosti nemá seppuku místo, přesto není vyloučeno, že někdy v budoucnu, při změně politických poměrů, může tento způsob odchodu ze světa nabýt zase na oblibě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu