válkaČeskoslovenskoobjevy

Seniorka měla 105 dní koronavirus bez příznaků, přitom trpí leukémií

Seniorka měla 105 dní koronavirus bez příznaků, přitom trpí leukémií
Zdroj: Profimedia
+ 21 fotek+ 22 fotek

Zvláštní případ koronavirového pacienta se objevil ve státě Washington v USA. Zde byla hospitalizována seniorka s leukemií, u které byla zjištěna testem přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle. Žena jej měla další více než tři měsíce, ale nejevila žádné příznaky nemoci, a virus nakonec zmizel. Pro vědce je tento případ záhadou.

Tomáš Chalupa 17. června 2021

Jednasedmdesátiletá žena byla pozitivně testována na koronavirus 2. března a od té doby byl dalších 105 dnů v jejím těle přítomen, jak ukázaly další desítky testů, které jí byly v průběhu času provedeny. Infekční virové částice – to znamená, že jsou schopné šířit nákazu – byly detekovány po dobu nejméně 70 dnů. Pozitivně testovaní jsou obvykle nakažliví asi osm dní po infikování. Dříve byla nejdelší zaznamenaná doba vylučování infekčního viru 20 dní.

Žena byla pravděpodobně nakažlivá tak dlouho, protože její tělo nevytvářelo správnou imunitní odpověď. Ukázalo se, že vzorky krve ženy neobsahovaly protilátky proti viru.

Tento jev už lékaři a vědci pozorují delší dobu. Nemocní lidé se viru zbavují déle, někdy i velmi dlouhou dobu. Je to přirozeně dáno tím, že nemocný organismus nemá dostatek protilátek, aby bojoval „na dvou frontách“, nejprve se vypořádá s jednou nemocí a pak až s covidem.

Thumbnail # Muž předstíral, že má covid. Chtěl utéct s milenkou
Mohlo by Vás zajímat:

Muž předstíral, že má covid. Chtěl utéct s milenkou

Vědcům se celý případ zdá podivný, protože není ani jasné, jak se žena vlastně infekce zbavila. A už vůbec nerozumí tomu, jak je možné, že neměla po celou dobu žádné příznaky nemoci, přestože měla oslabenou imunitu, což ji teoreticky vystavuje vyššímu riziku závažného onemocnění.

Jednou z teorií je, že virus se v oslabeném organismu dokázal šířit z horních cest dýchacích, kde se nachází ve většině případů, do jejich dolní části. To samo o sobě ale nevysvětluje nic, a právě to vědce zajímá. Jen ve Spojených státech amerických jsou 3 miliony lidí ohrožených imunopresí, kdy jejich imunitní systém není schopen plně reagovat na cizorodé antigeny. „Jak se tento virus stále šíří, nakazí se více lidí s řadou imunosupresivních poruch, a je proto důležité vědět, jak se SARS-CoV-2 chová v těchto populacích,“ uvedl hlavní autor studie Vincent Munster.

Bohužel případ ze státu Washington je zatím zcela ojedinělý, a není tak možné pouze z něj vyvozovat nějaké obecnější závěry.

Další články

Zavří­t reklamu