válkaČeskoslovenskoobjevy

Senátor Ernie Chambers versus Bůh – soud, který se skutečně konal

Senátor Ernie Chambers versus Bůh – soud, který se skutečně konal
Zdroj: allthatsinteresting.com

Je známo, že v Americe je možné zažalovat každého za cokoliv. Ostatně proto je země doslova rájem pro právníky. Ovšem zažalovat Boha, to už vypadá jako opravdové šílenství. Jenže senátor Ernie Chambers přesně tohle udělal a soud se skutečně konal.

Tomáš Chalupa 3. února 2018

Proč jsou miliony lidí zabíjeny ve válkách, sužují je hladomory, nemoci a přírodní katastrofy? Má všechny tyto lidi na svědomí Bůh? Pokud ano, je potřeba ho za toto masové vraždění pohnat k soudu. To si řekl americký senátor Ernie Chambers a podal v roce 2008 žalobu na Boha u nebraského soudce Marlona Polka.

A ten skutečně zařadil na pořad jednání soudní při s názvem Chambers vs Bůh. Senátor totiž skutečně sepsal žalobu obsahující zejména smrt lidí při záplavách, které postihly Spojené státy rok předtím. Polk tím, že žalobu převzal, musel skutečně soudní při alespoň formálně zahájit. Ta ale následně skončila dřív, než vůbec pořádně začala. Důvod byl ovšem prozaický. Žalovaného se nepodařilo dohledat, protože nemá žádnou stálou adresu. Soudce tak žalobu smetl ze stolu a případ po pár minutách skončil. Chambers se sice snažil soudci oponovat, že ctěný soud si je existence Boha dobře vědom, ale to příliš nepomohlo.

Navíc Chambers nebyl blázen, jak by se možná mohlo zdát, a neusiloval o vítězství před soudem. Šlo mu o něco jiného. Chtěl upozornit na fenomén, který se v právní řeči nazýval povrchní žaloby. Ty soudy masivně zamítaly z nejrůznějších důvodů. Problém je, že ani tehdejší média se neshodují v tom, co vlastně Chambers chtěl dokázat. Zatímco někteří interpretují jeho čin jako snahu otevřít soudy všem a ukončit zamítání povrchních žalob, The Washington Post napsal, že Chambers naopak chce upozornit na zahlcení soudů podobnými žalobami, a proto podal žalobu co nejbláznivější. Chambers byl ostatně znám četnými kontroverzními činy, kdy obviňoval policii z brutality a dokonce jí označil za americký ISIS (zkratka pro Islámský stát).

Je také dlužno dodat, že Chambers nebyl jediný, kdo se pokusil zažalovat Boha. Jen v onom roce 2008 jistý muž z Kansas City zažaloval Boha o 1 bilion dolarů. Ty po něm chtěl jako kompenzaci pro celé lidstvo za to, že Bůh neřídí svět spravedlivě a správně. Soud však ani nezačal a žalobu vůbec nepřijal. V dějinách soudnictví je tak Chambersova žaloba jediná, která kdy byla alespoň na pár minut formálně akceptována.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu