válkaČeskoslovenskoobjevy

Sekretářka měla v koncentračním táboře zabít 10 tisíc lidí, v 95 letech jde před soud

Sekretářka měla v koncentračním táboře zabít 10 tisíc lidí, v 95 letech jde před soud
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Nacistická sekretářka z koncentračního tábora Stutthof stane před soudem, protože je obviněna z napomáhání zabití přibližně 10 tisíc Židů. Ženě, jejíž jméno úřady neuvedly, je nyní 95 let.

Tomáš Chalupa 18. února 2021

Celý případ se zdá na první pohled velmi kontroverzní. Nejde jen o současný vysoký věk ženy, který téměř vylučuje, aby si odseděla byť symbolický trest. Žena byla také v době, kdy pracovala v koncentračním táboře, nezletilá. A velké otázky jsou také kolem toho, jak mohla sekretářka přispět k masovému zabíjení Židů v koncentračním táboře.

Žalobci z města Itzehoe ale mají jasno. „Pomáhala lidem, kteří jsou odpovědní za systematické vyvražďování židovských vězňů, polských partyzánů a sovětských válečných zajatců. Pracovala jako stenografka a sekretářka pro velitele tábora mezi lety 1943 a 1945,“ uvádí žalobci. Obžalovaná se postaví před soud pro mladistvé právě kvůli tomu, že byla v době uvedených skutků nezletilá.

Žena sama připouští, že jí na stole končily různé dokumenty týkající se chodu tábora, ale o systematickém vraždění v plynových komorách prý nevěděla. Z okna své kanceláře prý neviděla do tábora a nevěděla, co se v něm děje. Vyšetřovatelé řešili případ pět let a domnívají se, že míru viny obviněné jsou schopni prokázat.

Thumbnail # Strážce z koncentráku se 75 let vyhýbal spravedlnosti, teď půjde před soud
Mohlo by Vás zajímat:

Strážce z koncentráku se 75 let vyhýbal spravedlnosti, teď půjde před soud

Soud shledal vinným v podobném případě například jistého Bruna D., který rovněž pracoval ve Stutthofu. I on byl v době své služby nezletilý a byl souzen jako mladistvý. Od soudu si odnesl dvouletý podmíněný trest. Němci jsou ve stíhání svých vlastních válečných zločinců poměrně důslední a trestní stíhání vedou i proti lidem ve velmi pokročilém věku. U soudů momentálně leží dalších 13 spisů, které se týkají zaměstnanců a vojáků v koncentračních táborech Stutthof, Mauthausen a Buchenwald.

Koncentrační tábor Stutthof byl založen jako vůbec první nacistický tábor už v roce 1939. Celkem se v něm vystřídalo asi 115 tisíc vězňů, 22 tisíc z nich bylo později přesunuto do jiných táborů. Celkem se počítá, že bylo během druhé světové války zavražděno na šest milionů Židů a další statisíce lidí s různými mentálními nebo fyzickými problémy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu