Čeští Flintstoneovi - rodiče Pim a Pola, syn Sek a dcera Zula

Čeští Flintstoneovi - rodiče Pim a Pola, syn Sek a dcera Zula | zdroj: detske-casopisy.cz


Sek a Zula byli čeští Flintstoneovi, před 45 lety je stopla normalizace

TÉMATA: časopisy | komiksy

user-avatar

Yvonne K.

16. 08. 2016 | 09:00

Ti, kteří za socíku odebírali dětský časopis Ohníček, si možná vzpomínají na kreslený seriál o neandrtálských sourozencích Seku a Zule. Byl dílem legendární autorské dvojice Neprakta-Švandrlík. Tato česká verze amerických Flintstonů měla sice v české kotlině velký úspěch, ale na stránkách Ohníčku se dlouho neohřála. Populární komiks po třech letech stopla normalizace.

Komiks, v němž pravěcí sourozenci Sek a Zula prožívali společně se svými rodiči Pimem a Polou a tygříkem Drápkem všelijaká dobrodružství, jaká jen svět plný pravěkých tvorů může nabízet, vyšel v Ohníčku poprvé v září 1968. Tedy téměř deset let po zrodu americké rodinky Flinstoneových. Spisovatel Miroslav Švandrlík ji prý ale neznal. Oba seriály však vycházejí ze stejných premis. “Líčí se tu pravěk, ale tak, jako by již existovalo vše, co známe dnes. V podobě jakési praformy. Jako by pralidé už předem přesně věděli, co mají vynalézt, ba dokonce si to už i dokázali pojmenovat nám dnes známými pojmy. Máme tak před sebou ducha zcela moderní doby přeneseného do dávných časů,” vysvětluje v časopise Plž spisovatel Ivo Fencl. Podle něj však právě Švandrlíkův humor a ironie povýšily Seka a Zulu nad Flinestoneovy.

Celkem se stránkách Ohníčku objevilo 79 dílů tohoto kresleného seriálu. Poslední díl vyšel před 45 lety, 16. srpna 1971. Po normalizační redakční čistce byl ukončen. Popularita Seka a Zuly byla nicméně tak veliká, že Švandrlík s Nepraktou dostali o pár let později (1982-1983) možnost přispívat do Ohníčku podobně laděnými komiksy, jejichž ústředním hrdinou byl brontosaurus Punťa. V letech 2009 a 2010 pak byly příhody Seka a Zuly několikrát vydány také v ucelené knižní podobě. Celkem nakreslil Jiří Winter-Neprakta (1924-2011) dvě stě jedenáct stran tohoto komiksu. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout některé z ukázek.

 

user-avatar

Yvonne K.

16. 08. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu