válkaČeskoslovenskoobjevy

Segway není žádnou novinkou. Už ve 20. letech se na jeho prototypu projížděl legendární komik Buster Keaton

Segway není žádnou novinkou. Už ve 20. letech se na jeho prototypu projížděl legendární komik Buster Keaton
Zdroj: dailymail.co.uk

Třebaže v Praze si na něm od poloviny srpna už nezajezdíte, dvoukolové elektrické vozítko Segway se ve světě stále těší velké popularitě. Možná není ale tak úplně nápadem dnešní doby, jak jsme si mysleli.

Simona Knotkova 28. července 2016

Segway si v roce 1999 nechal patentovat Američan Dean Kamen a do výroby oficiálně vstoupil o dva roky později. Přesto bychom jeho prapůvod našli už o několik desítek let dříve, a to na vcelku nečekaném poli. Model podobný dnešnímu vozítku totiž ve svém filmu použil už Buster Keaton, legendární hvězda němého filmu. Konkrétně se tak stalo v roce 1923 ve filmové grotesce Frigo, oběť krevní msty.

Herec, režisér a scenárista v jedné osobě se proslavil nevyčerpatelnou studnicí gagů a udivoval svou mrštností a fyzickou dovedností, s níž se pro filmové účely pouštěl do těch nejnebezpečnějších kousků. Nyní mu tedy můžeme nejspíš i přisuzovat prvenství ve výrobě segwaye. Na tuto skutečnost poukázali uživatelé fóra Reddit.

Keatonův model je pochopitelně dost primitivní a zabírá více místa než dnešní segway. S takovým kouskem by pražští radní měli teprve problémy!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu